Aby vás jógová praxe opravdu chytla (a nepustila), chce to najít ten správný styl. Ostatně jako u každého cvičení – i na našich stránkách jsme psali, jak a podle čeho je důležité vybírat si druh pohybu. Takže se nebojte experimentovat, zkoušet styly a lektory a nebuďte překvapení, když se časem začnou vaše potřeby měnit. A ve finále si třeba úplně nejraději pozvete jógu domů.

Vinjasa

Perfektní cvičení pro lidi, kteří hledají spíše dynamičtější styl jógy a už si některými lekcemi prošli. Není ale potřeba hlubokých znalostí a zkušeností. Lekce jsou postavené na splynutí dechu a pohybu. Stejně jako se střídá nádech a výdech, střídají se jednotlivé ásany. U lekce se zapotíte, díky tomu tento typ jógy urychluje spalování tuků, podporuje hubnutí a zlepšuje vylučování toxinů. Zlepší se vám fyzička, získáte větší flexibilitu a také se naučíte pracovat se svým dechem.

Hatha jóga

Je tou nejznámější podobou jógy s tisíciletou tradicí. Hodí se úplně pro každého a je nejlepším způsobem, jak začít. Osvojíte si dechové techniky, pozice, očistné techniky, naučíte se koncentrovat i meditovat. Dozvíte se i informace z oblasti historie a filosofie jógy. Navíc má hluboké terapeutické účinky nejen na tělo, ale i na ducha a mysl. Proto nadchne všechny, kdo se při studiu jógy chtějí vydat duchovnějším směrem.

Power jóga

Tady je nutné počítat s tím, že během lekce propotíte tričko. Tento dynamický a silově zaměřený styl jógy bude vyhovovat zejména akčním jedincům, kterým se běžná hatha jóga zdá příliš pomalá. Power jóga je především způsob, jak efektivně posílit celé tělo, zlepšit jeho ohebnost a nabrat svalovou sílu. Hodí se i tehdy, pokud potřebujete zhubnout. Pro mnoho lidí je právě silová forma jógy vstupní branou, přes kterou se dostávají k duchovnějším stylům. Funguje též jako ideální protipól všech dynamických sportů. Cvičí se v pomalém tempu, důraz je kladen na provedení ásan a výdrž v nich.

Hot jóga

Horká jóga sedne nejlépe těm, kdo milují teplo a nerozhodí je ani svižný pohyb v tropech. Můžete zvolit též takzvanou bikram jógu. Využívají se dynamické jógové styly vycházející z hatha jógy, ovšem v řádně vytopené místnosti. Přesněji: Hot jógu si zacvičíte někde lehce nad 30 °C, bikram jógu nad 40 °C. To už chce mít zvládnuté začátky a notně posílené tělo – cvičí se obvykle 90 minut v pevně daných sestavách bez přestávky. Lidé si u horkých verzí jógy pochvalují hlavně zvětšení rozsahu pohybu, kdy teplo způsobí větší flexibilitu kloubů, vazů i svalů.

Air jóga

Létající jóga je také zajímavou obměnou klasického stylu a přináší úplně nový úhel pohledu. Používají se speciální závěsné systémy, které vám umožňují cvičit ve vzduchu nad zemí. To do lekce vnáší hravost, ale také (stejně jako u horkých typů cvičení) vám to pomůže dostat se v oblíbených pozicích tak daleko, jak byste na zemi nezvládli. Protáhnete a posílíte tělo a perfektně uvolníte páteř. Ačkoli to tak možná na první pohled nevypadá, ale létající jógu zvládnou i začátečníci.

Hormonální jóga

Endokrinní systém pozitivně ovlivňuje všechny jógové styly, hormonální jóga je na něj přímo zaměřená. Trápí-li vás poruchy menstruačního cyklu, neplodnost, polycystické vaječníky nebo jste zrovna v období menopauzy, právě tato jóga vám při pravidelném praktikování může výrazně pomoci. Pevně daná sestava ásan vyrovnává rozkolísanou hladinu hormonů a ulevuje od obtíží. Prospěje ovšem úplně každému, takže jí praktikujte klidně i v době, kdy žádné problémy nemáte. Rovnováha hormonů se hodí úplně vždy.

Kundalini jóga

Pokud jste připraveni posunout se na své jógové cestě duchovnějším směrem, kundalini jóga je tou správnou cestou. Skrze ásany, meditaci, čakry a zpívání manter pomůže objevit vaši tvořivou životní energii a také s ní pracovat. Pravidelné praktikování vás naučí lépe porozumět svému tělu a vědomě si jeho pohyb užívat. Také zklidní vaši psychiku a přinese vám do života klid a harmonii. Existuje i dynamičtější verze, ale ta se příliš nepoužívá, takže kundalini jógu zvládne každý začátečník.

Máte vybráno? Můžete zkusit rovnou si zvolit lekci a přihlásit se. Kdykoliv je totiž ten správný moment začít, záleží pouze na vaší připravenosti. Tak hurá do toho!

 

Autorka je psycholožka a praktikující jogínka – při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. (Lekce: https://dum-jogy.cz/lekce-jogy/)