Debatovat s někým o jídle může být opravdu těžké. Jeden preferuje stravu chudou na sacharidy, někdo zase na tuky a tak dále. Je jasné, že každý z nás má jinou představu o zdravém jídle. Ještě ke všemu, když je všude kolem nás psáno, jak je například taková mouka bílým jedem, sádlo zvyšuje cholesterol a tak dále. Opravdu je tomu tak? A neměla by být strava pro každého z nás individuální? Stejně tak, jako jsme jedineční my sami? Podívejme se společně tomuto tématu na zoubek.

Čerstvému dejte vždy přednost

Čerstvost potravin můžeme vnímat dvěma způsoby. Samozřejmě u vajec, čerstvých sýrů je způsob jen jeden, a to ten, že jakmile jim projde doba spotřeby, nejsou již čerstvé. Avšak druhý způsob čerstvosti máme spojený s obsahem tělu důležitých látek, jako jsou vitamíny a minerály. Například sušené ovoce, to by se opravdu nemělo jíst, protože je plné cukru a neobsahuje žádné živiny. Ale kdepak, je ovšem potřeba rozlišovat, jakým způsobem je ovoce sušeno. Například ovoce sušené mrazem dokonce obsahuje i vitamín C a jiné hodnotné látky. Stejně je tomu i u mražené zeleniny a ovoce. Mnohdy jsou tyto produkty kvalitnější a výživnější než ty, které dostaneme čerstvé na pultě. A to z jednoho prostého důvodu – jsou totiž zamraženy čerstvé. Určitě však není třeba se vyhýbat ani blanšírování, kdy se zelenina či ovoce vaří pouze pár minut a následně se chladí v kostkách ledu.

Snídejte, jedná se o základ dne

Ano, ráno a snídaně je jistě základ dne, ale to jen tehdy, pokud stíháte, máte po ránu hlad nebo jste takzvaný snídaňový typ. Opět je důležité vnímat to, co vám říká vaše tělo, jak se cítíte po probuzení, zda stíháte, nebo vám stačí snídat až v práci. V případě, že víte, že se bez snídaně ráno nikam nedostanete, zajisté si ji dopřejte, ale pokud jste druhý typ člověka, do snídaně se nenuťte, a to i tehdy, když se snídaně doporučuje k tomu, abyste zhubli. Tělo si samo umí říct, co mu vyhovuje, a co ne.

Nemůžu jíst zdravě – víš, kolik by to stálo?

Zdravě a zdravě. Zdravý jídelníček a zdravý jídelníček. Proč to tak píšeme? Protože každý z nás vnímá „zdravý jídelníček” úplně jinak. Věřte, nebo nevěřte, ale zdravě jíst nemusí stát celou vaší výplatu. Ano, pokud se rozhodnete pro potraviny exotického typu, které se k nám dováží přes půl země, jako je mango, avokádo a mnoho jiných, které se u nás nepěstují, ano, připlatíte si. Ale jsou to pro nás vhodné takzvané superpotraviny? Nahlédněte na stůl našich babiček, možná se jich také zeptejte. Například taková jablka, borůvky, zelí, mrkev, řapíkatý celer, třešně, meruňky a mnoho dalšího jsou našimi superpotravinami, které obsahují mnoho antioxidantů a prospěšných látek. Zkuste vařit jídla z našich potravin, které si vypěstujete nebo koupíte od místního pěstitele. V takovém případě třeba i ušetříte.

Pečivo nejezte, budete z něj tlustí

Bílý cukr, bílá mouka, bílé pečivo bez hnědé barvy – strašáci a zabijáci dnešní doby. A vlastně už to není pouze pečivo, ale už jsou to také škrobové brambory nebo těstoviny. Takže abychom to shrnuli, na pranýř k tukům se již přidali také sacharidy. Věděli jste však, že i sacharidy tělo potřebuje? Pokud plánujete hubnout, bude dobré si předem zvolit, kdy a jaké pečivo budete jíst a opravdu zařadit do jídelníčku například kvalitní žitný chléb. A věřte, že pokud se pečivem nebudete cpát celý den, neublíží vám.

Dejte si například žitný plátek chleba ke snídani či svačině k tvarohové pomazánce a na něj ředkvičky.

 

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.