Jestliže stále váháte, zda si vybrat mezi spalovacím a elektrickým vozem, rok 2024 spíše nahrává elektrické variantě. Hlavním důvodem je samozřejmě bohatá státní dotace až 300 tisíc korun. Avšak výhod, hlavně těch finančních, na vás čeká daleko více.

Při pořizování nového i ojetého elektromobilu neváhejte využít státní dotaci

Jestliže podnikáte, stát vám poskytne až 300 tisíc korun na pořízení vodíkového nebo nákladního elektrického vozu. Na pořízení osobního elektrického vozu můžete získat 200 tisíc korun. Bude vám navíc poskytnuta i bankovní záruka od Národní rozvojové banky na komerční úvěr až do výše 70 % jistiny zaručovaného úvěru v rozmezí od 300 tisíc korun až do 1,5 milionu korun. Díky této záruce bude pořízení elektromobilu dostupné i pro ty, kteří by si to jinak dovolit nemohli.

K vyřízení dotace si stačí vybrat svůj vysněný bezemisní vůz a sjednat úvěr u banky nebo leasingové společnosti, která spolupracuje s Národní rozvojovou bankou (NRB). Dále odeslat žádost i s přílohami, které naleznete na webu NRB. Pak už jen čerpáte úvěr zaručený NRB, doplatíte vozidlo a zažádáte o vyplacení finančního příspěvku.

Parkování i dálnice jsou stále zdarma a nemusíte platit ani silniční daň

Na vyhrazených, placených parkovacích místech v Praze, Ostravě a Liberci mají elektromobily stání zdarma. V jiných městech, jako například v Českých Budějovicích, můžou parkovat za výhodnější cenu. Majitelé elektromobilů mohou rovněž bezplatně využívat i českou dálniční síť, jež navíc od loňska výrazně zdražila.

Podmínkou však je nejen vlastnit elektromobil, ale vyřídit si také elektrickou poznávací značku, o kterou si třeba zažádat na jakémkoliv pracovišti registru vozidel. Pokud navíc elektrický vůz používáte ke svému podnikání, jste osvobozeni od placení silniční daně.

Levný provoz a spousta nejmodernějších technologií na palubě

Cena elektrické energie je letos již poměrně příznivá, a pokud svůj elektromobil budete dobíjet z domácí elektrické sítě, ušetříte na jeho provozu i statisíce. S využitím výhodného speciálního tarifu pro elektromobil D27d se můžete s přehledem dostat i pod 3 Kč za kilometr jízdy.

I takový elektromobil, jakým je limuzína Volkswagen ID. 7, která má extrémní zrychlení, výkon a její paluba nabídne nejmodernější technologie, jako je třeba Head-Up displej s rozšířenou realitou, lze provozovat až 5krát levněji než ekvivalentní spalovací vůz.

 

Zdroj: VW ID 7 first drive | a cut-price electric exec | Company Car Reviews (fleetnews.co.uk)