Nelze snad pochybovat o tom, že o životní prostředí a planetu musíme pečovat. Přispět svou troškou do mlýna může úplně každý změnou svých každodenních návyků. A začít se dá třeba šatníkem.

Objevte kouzlo udržitelné módy

Obchodní řetězce se předhání v nabídce i akcích, a proto jsou prodejny doslova přehlcené různými módními kousky. Ale ruku na srdce, opravdu všechny ty džíny, trička a šaty nutně potřebujeme? Není divu, že se v poslední době dostává do popředí takzvaná udržitelná móda, se kterou se můžete setkat i pod označením „slow fashion“.

O co vlastně jde? Cílem je zaměřit se na oděvy ušité z přírodních, případně recyklovaných materiálů. Důraz se klade na k přírodě šetrnou výrobu, ale také transparentnost, férové pracovní podmínky a v neposlední řadě kvalitu. Protože kvalitní kousky outfitu vydrží mnohem déle, po dvou až třech vypráních se nerozpadnou, ani nevytahají. Takové oblečení vám zkrátka vydrží podstatně delší dobu.

Oblečení ušité v souladu s udržitelnou módou bývá sice dražší a nepanuje v něm taková pestrost jako v případě běžné komerční výroby, na druhou stranu je minimalistické, do detailů promyšlené a nadčasové. Pro jeho univerzálnost ho proto snadno využijete při mnoha různých příležitostech.

Další tipy, jak šetřit přírodu skrze šatník

Existuje celá řada způsobů, jak může každý z nás snížit ekologickou stopu. Mnohé z nich navíc nevyžadují žádné zvláštní úsilí, nestojí spoustu peněz ani drahocenný čas.

1. Volte oblečení z přírodních materiálů

Mezi přírodní materiály patří především 100 % bavlna, len, bambus, konopí, ale i vlna (kašmír, merino aj.) a hedvábí. Na druhé straně spektra stojí syntetické neboli „umělé“ látky, kam se řadí například polyester, polyamid, fleece a softshell. A nakonec existuje oblečení ušité z látek, které kombinují přírodní a syntetické materiály (typicky třeba bavlněné tričko s příměsí elastanu).

2. Místo kvantity dejte přednost kvalitě

Mít v šatníku 15 triček, z nichž dobrá polovina je už vybledlá a vytahaná? Není lepší si vystačit se 2 až 3 opravdu kvalitními tričky, která jsou i po mnoha praních stále jako nová a bez žmolků? I když je obvykle investice do kvalitního oblečení vyšší, ve výsledku se v drtivé většině vyplatí.

3. Používejte ekologické prací prostředky

Běžný prací prášek a aviváž jsou plné chemie a přírodnímu prostředí rozhodně nesvědčí. Dnes už ale existuje bohatý výběr kvalitních ekologických prostředků, které zatěžují přírodu minimálně. Jejich účinnost je přitom s ostatními přípravky srovnatelná, mnohdy je dokonce předčí.

Mimochodem, mnohé oblečení už je z takových materiálů, které ani nevyžadují použití aviváže.

4. Neohrnujte nos nad oblečením „z druhé ruky“

I bazarové oblečení může být ve skvělé kondici. V second handech a na různých prodejních serverech můžete nalézt zcela nové nebo minimálně nošené krásné kousky za zlomek běžné ceny. Můžete jim tak vdechnout nový život a prodloužit jejich životnost.

5. Pračku zapínejte jen zaplněnou

Během praní v domácnostech se spotřebovává obrovské množství pitné vody. Vyvarujte se praní pouze několika kousků oblečení. Vyčkejte, až bude pračka skutečně dostatečně zaplněná. Bude to šetrné nejen k přírodě, ale i k vaší peněžence z důvodu nižší spotřeby vody.

6. Obnošené šatstvo nevyhazujte

Jednou za čas se vyplatí probrat šatník a již nenošené kousky vyřadit. Oblečení, které není příliš roztrhané a může ještě někomu dobře posloužit, můžete věnovat například na charitu. Charitní kontejnery na textil jsou v současnosti k dispozici dokonce i v menších obcích.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.