Spotřeba energií v zimních měsících oproti létu vzrůstá průměrně až o několik desítek procent. Naštěstí existuje několik tipů, jak snížit spotřebu energií v domácnosti, ušetřit finance a taktéž snížit svoji uhlíkovou stopu, jak na to?

Klíčová je správná izolace

Jedním z rozhodujících faktorů je správná izolace, která zajistí, že teplo nebude zbytečně unikat ven. Věnujte pozornost izolaci střechy, stěn, dveří i oken. Investice do kvalitní izolace se vám mnohonásobně vrátí, jelikož výrazně sníží náklady na vytápění. Izolační funkci plní i koberce, které zachycují chlad od podlahy nebo termoizolační fólie na okna, které zabraňují rosení oken a propouštění chladu dovnitř. V neposlední řadě zvažte nákup termo závěsů na okna, které si poradí jak s chladem, tak naopak s horkem či průvanem.

Nastavení termostatu na nižší teplotu

Nastavení termostatu na nižší teplotu během noci či při odchodu z domácnosti je vhodné, avšak jen o pár stupňů. Pokud topení vypnete úplně, případně teplotu prudce snížíte, teplota v domě začíná rychle klesat. Jakmile pak chcete domácnost znovu vytopit, dochází ke spalování velkého množství energie. Obecně největší teplo udržujte v koupelně, a to kolem 24 °C, v obývacím a dětském pokoji kolem 20 °C a ve zbylých místnostech podle potřeby.

Při odchodu z vytopené místnosti za sebou nezapomeňte zavřít dveře, aby zbytečně nedocházelo k úniku tepla. I v zimě je důležité pravidelně větrání. Na pár minut otevřete okno dokořán a pak jej ihned zavřete. Ventilačkou zbytečně uchází teplo a k výměně vydýchaného vzduchu dochází velmi pomalu. Oproti tomu rychlý průvan zajistí čerstvý vzduch a teplo zůstane z 90 % akumulované v místnosti.

Pozornost věnujte i spotřebičům

Na vzrůstající ceně za energie se podílí nejen vytápění domácnosti, ale také spotřebiče a světla, která jsou v ní využívány. V zimních měsících jsou dny kratší, a tak jsou světla v provozu déle, využívejte tak LED žárovky, které mají delší životnost a vykazují několikanásobně nižší spotřebu než běžné žárovky. V místnosti, ve které zrovna nepobýváte, nezapomeňte zhasnout a vypnout spotřebiče, které aktuálně nevyužíváte.

Stejně jako je energetická třída důležitá u žárovek, je tomu tak i u elektrických spotřebičů. Vhodné je staré spotřebiče postupně vyměnit za nové, a to, pokud je to možné, s energetickou třídou A, která je nejúspornější.

Jaké další faktory ovlivňují cenu za energie?

Ušetřit na energiích lze využíváním obnovitelné energie. Produkovat vlastní energii můžete instalováním solárních panelů, například na střechu domu. Výrazně tak odlehčíte rodinnému rozpočtu a zároveň zvolíte ekologičtější cestu. Jestliže máte v domácnosti krb, využijte pro ohřev místnosti ten. V neposlední řadě do služby povolejte teplé oblečení, díky kterému je možné o pár stupňů snížit teplotu na radiátoru.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.