Solární energie je zástupcem obnovitelných zdrojů, které jsou velmi efektivně schopné nahradit využívaná fosilní paliva. Panely se pojí s řadou výhod, a to nejenom v mezích ekologie. Je však nutné splňovat určité požadavky, abyste dosáhli očekávaných výsledků. Jaké výhody a nevýhody solární panely nabízejí?

Podstatné je umístění solárních panelů

Energie se pomocí solárů získává v momentě, kdy je slunné počasí. To nejčastěji nastává v okolí Moravy, proto se jedná o ideální oblast, kde byste výstavbu solárních panelů měli rozhodně zvážit. Optimální lokalitou, kterou byste na svém pozemku měli pro panely zvolit, je střecha. Dále je však nutné zohlednit i světové strany a sklon, s tím by vám ale měla dostatečně poradit společnost, od které si necháváte solární panely montovat.

Výhody, které soláry nabízejí

V momentě, kdy je vše správně namontované, nabízejí vám solární panely řadu výhod, jaké to jsou?

  • Soláry mají nízké provozní náklady, a tak je vyrobená energie téměř zadarmo.
  • Obnovitelný zdroj energie, kterým šetříte životní prostředí.
  • Poměrně dlouhá životnost panelů, průměr se pohybuje kolem dvaceti let.
  • Jednoduchá údržba a celková správa.
  • Provoz je neslyšný a nevypouští se během něho do vzduchu žádné škodlivé látky.

Jak můžete vidět výše, solární panely dokáží zprostředkovat řadu výhod, samozřejmě ale existuje i několik nevýhod.

Nevýhody spojené se solárními panely

Bez pochyb největší nevýhodou, která odradí řadu domácností, je vysoká pořizovací cena. Ta se běžně pohybuje v rozmezí od 50 000 Kč do 200 000 Kč.

  • V České republice není míra slunečního záření příliš vysoká, proto je delší návratnost vložených peněz, než jak by tomu bylo například v prosluněném Španělsku.
  • Ačkoliv je následný provoz solárů snadný, instalace je oproti tomu značně složitá.

Summa Summarum

Je očividné, že solární panely nabízejí daleko více benefitů. Ve chvíli, kdy máte dostatek peněz pro počáteční investici, je instalace solárů skvělou volbou, a to hned pro dvě zúčastněné strany. První z nich je životní prostředí, oproti běžně získávané energii totiž ta sluneční do vzduchu nevypouští žádné toxické látky. Druhou důležitou stranou jste vy a váš bankovní účet, jelikož vám panely v průběhu let pomůžou ušetřit několik stovek nebo tisíc korun. Abyste energii vyprodukovanou vaší mini solární elektrárnou mohli využívat na maximum, doporučujeme si zároveň pořídit akumulátory. Ty vám totiž vyrobenou elektřinu pomohou uschovat na později.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.