Období kolem Vánoc probouzí v mnohých z nás příjemné pocity a také těšení se na odpočinek po celoročním shonu. Najdou se však lidé, pro které je tento čas spíše připomínkou toho, jaké propasti si vytvořili mezi sebou a některými svými příbuznými či přáteli. Nedořešené záležitosti, křivdy, zklamání, to vše se najednou objevuje ve světle světa. A může to být velmi bolestné. Svátky však mohou poskytnout tu správnou půdu pro usmíření se a začátky „s čistým stolem“. Jak na to?

Zkuste nejprve zapřemýšlet nad tím, co vedlo k odloučení

Nechte stranou svou uraženou ješitnost a raněné ego. V klidu se sedněte a zkuste si uvědomit, co přesně způsobilo to, že jste se rozhádali se svými příbuznými nebo přáteli. Klidně si to sepište také na papír. Figuroval v tom snad ještě někdo jiný? Pak jej oslovte, pohovořte si o tom s ním. Nebo… byla snad na vině jen vaše tvrdohlavost, umíněnost a informační šum? Na skutečnou příčinu musíte přijít, abyste mohli pokračovat k druhému kroku. V konečném důsledku možná přijdete na to, že se jednalo o banalitu!

Vytáhněte ty kostlivce konečně ze skříně

Když konečně dojdete uvědomění toho, co přesně způsobilo konflikt a následné odloučení od vašeho příbuzného nebo kamaráda, musíte si odpovědět na několik zásadních otázek:

  1. Chci s tímto člověkem opět navázat kontakt?
  2. Co přesně k druhému cítím? Dokážu si bez něj představit svůj život?
  3. Čím mě dotyčný nejvíce rozčiloval/rozčiluje?
  4. Jaké vlastnosti jsem na druhém obdivoval?
  5. Dokážu upřímně odpustit to, co se stalo, a nebudu se k tomu již nikdy vracet?

Pakliže o dotyčného stojíte ve svém životě, pokuste se o usmíření. Jedině vy víte, zda za to stojí. Všichni lidé dělají chyby. Ovšem, pokud je chyba z minulosti podle vás natolik závažná a neodpustitelná, asi se nepohnete nijak z místa. Vyndat kostlivce ze skříně můžete opravdu jen tehdy, kdy si budete jistí svým rozhodnutím o odpuštění.

Kontaktujte toho, kdo vám před lety „zlomil srdce“

Už jste se rozhodli, že se pokusíte usmířit s tím, kdo vám kdysi nějakým způsobem ublížil, nebo jste se kvůli jisté věci pohádali? Tak do toho! Nyní však musíte vědět, zda o to stojí i druhá strana. Dotyčného tedy kontaktujte – buď telefonicky, e-mailem nebo dopisem. Zvolte to, co je pro vás příjemnější. Neutrální či vřelá odpověď je dobrým znamením! Pokuste se sjednat osobní schůzku. Žádná nebo negativní odezva bohužel nepředesílá, že by se věc někam měla posunout. V tomto případě se rozhodně neponižujte a nevnucujte. Udržte si svou vlastní sebehodnotu a nechte to být. Odpusťte tak aspoň v sobě… Nenoste v sobě zášť, ublíží jen a pouze vám.

Jak na schůzce po letech dojít usmíření

Když se všechno podaří tak, jak má, s dotyčným člověkem se osobně sejděte. Budete si moct pohovořit o věcech dávno zapomenutých i bolestivých. Nečekejte, že to bude jednoduché. Důležité je, abyste naslouchali a neobviňovali. Slova volte uvážlivě. Raději více naslouchejte, než mluvte. Sami vycítíte, zda druhá strana také stojí o usmíření. Pokud ano, jděte do toho! Řekněte to, co potřebujete – zcela nenuceně a hlavně diplomaticky. Nerýpejte se v ráně, která je už mnoho let trvající. A nakonec se obejměte, sdělte své pocity a domluvte si, pokud možno, další setkání! Dávno ztracený vztah můžete pomalu a jistě obnovovat, když budete oba chtít… Hodně štěstí!

 

Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Inspirace: 10 Steps to Resolve Family Feuds – All Pro Dad