S křemenem, který patří mezi nejběžnější minerály, se lze setkat prakticky po celém světě. Jeho bělavá až našedlá barva sice příliš nezaujme, ale zato vytváří celou řadu nádherných odrůd. Ty mají nejenom atraktivní vzhled, ale zároveň jim jsou již odnepaměti připisovány léčivé a magické schopnosti.

Křišťál pročistí a poradí si s negativní energií

Nejznámější odrůdou křemene je křišťál, který je nepřehlédnutelný pro svou čirost. Nezřídka navíc vytváří okouzlující krystaly i značných rozměrů. Není proto divu, že křišťál je vyhledávaným šperkařských kamenem. Svému nositeli může navíc zlepšit imunitu, přispět ke spokojenějšímu spánku a podpořit celkové pročištění organismu. Tradičně se také považuje za kámen, který přeměňuje negativní energii na pozitivní, harmonizuje psychický stav a podporuje vnitřní intuici.

Ametyst jako první pomoc při závislostech

Ametyst se honosí úchvatnou fialovou barvou, která může přecházet do mnoha rozmanitých odstínů od pastelově fialové až po tmavou purpurovou. Ale pozor, neměl by být příliš vystavován slunečním paprskům, jinak by mohla intenzita jeho zbarvení vyblednout. Již po staletí se pokládá ametyst za kámen, který dokáže rozjasnit mysl a odpoutat člověka od závislostí (včetně té na alkoholu). Pomáhá při migrénách, je spojován s duchovním růstem a v neposlední řadě se mu připisuje ochranný význam.

Něžný růženín je kamenem lásky

Zejména mezi ženami je velice oblíbený růženín. Je pro něj charakteristický jemný růžový odstín a není proto divu, že lidé snad odjakživa věří, že právě tento kámen může přinášet lásku. Kromě lásky partnerské dokáže podpořit i zdravou sebelásku, tudíž by neměl uniknout tomu, koho trápí nízké sebevědomí. Půvabný růženín celkově otevírá srdce, posiluje schopnost empatie a soucit s ostatními.

Achát podpoří celkovou rovnováhu

Achát v sobě kombinuje více různých minerálů, a proto může mít velice variabilní vzhled. Obvykle je pruhovaný, přičemž jednotlivé proužky mají odlišnou barvu, což mu propůjčuje zvláštní krásu. Achát je kamenem stability a je vhodné se k němu obrátit zejména tehdy, pokud člověk ztrácí pomyslnou půdu pod nohama. Přispívá totiž ke zdravému nadhledu nad situací, stejně jako k citové a rozumové rovnováze.

Chalcedon pro radost ze života

Také chalcedon existuje v mnoha různých variantách (někdy se za jeho variantu považuje i achát). Nejčastěji nese jemné odstíny světle šedé, šedomodré nebo šedozelené. Chalcedon má podporovat životní energii a přispívat k upřímnému optimismu. Je také považován za účinného pomocníka při učení cizích jazyků, ale může i celkově zlepšit schopnost vyjadřování a komunikace.

Citrín zajistí jasnou mysl

Citrín je nepřehlédnutelný pro nádhernou žlutou až zlatavou barvu. Jeho schopnosti na člověka lze přirovnat k působení hřejivých slunečních paprsků. Posiluje totiž pozitivní energii a emoce, napomáhá navodit pocity štěstí a spokojenosti. Je vynikající jako podpora kreativity a v neposlední řadě zvyšuje psychickou odolnost, kdy je účinný zejména při přecitlivělosti a ztrátě sebedůvěry.

Jaspis chrání svého nositele

Dalším příbuzným, který se řadí i mezi odrůdy chalcedonu, je jaspis. Tento neprůhledný kámen může nést odstíny červené, hnědé, žluté i zelené. Má být velice efektivním ochranným kamenem, a proto ho lze využít jako osobní talisman. Navozuje duševní vyrovnanost i během náročných životních etap, podporuje koncentraci a působí proti psychickým blokům.

Mezi další odrůdy křemene patří například tygří oko, onyx, záhněda, morion a hvězdovec. Také jim se připisují mnohé léčivé a magické vlastnosti.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.