Zejména v asijské kuchyni je citronová tráva vyhledávaná pro svoji intenzivní chuť i vůni, která vylepší vybrané recepty. Kromě toho ale tahle bylina myslí na lidské zdraví, kdy mimo jiné podporuje trávení, a zároveň slouží jako efektivní přírodní repelent.

Jaké benefity s sebou nese konzumace citronové trávy?

Ať už v limonádách, čaji nebo v receptech zmíněné asijské kuchyně, budete-li alespoň jednou za čas konzumovat citronovou trávu neboli lemongrass, podpoříte své trávení. Na něm se podílí éterické oleje, které bylina obsahuje a díky nim se sníží pravděpodobnost nadýmání, průjmů či křečí. Stejně, jako je lemongrass oblíbená v létě, a to především pro své chladivé účinky, je populární i v zimních měsících. Je totiž prokázáno, že díky obsaženým antioxidantům podporuje imunitu a chrání buňky před poškozením volnými radikály. V neposlední řadě pomáhá bojovat proti infekcím a zánětům, jelikož se v citronové trávě ukrývají antibakteriální látky.

V létě sáhněte po domácí limonádě

Osvěžující chuť s nádechem citrusu doplňte několika lístky máty a připravte si tak chutnou limonádu, která navíc díky kombinaci zmíněných surovin na tělo působí chladivým dojmem. Navíc pití limonády z citronové trávy přispívá k celkovému zklidnění těla i mysli a napomůže tak k relaxaci, snížení stresu i napětí. V nápoji se ukrývá i slušná dávka vitaminu C, který se pozitivně podepíše na imunitě. Jak si limonádu z citronové trávy připravit?

Potřebné ingredience:

  • 5 stonků čerstvé citronové trávy
  • 4 citrony
  • 1/2 šálku cukru
  • 4-6 šálků vody

Postup:

Důkladně očištěnou citronovou trávu nakrájejte na menší kousky a k nim do misky přidejte čerstvě vymačkanou šťávu ze 4 citronů. Také přimíchejte cukr s vodou (počet šálků vody zvolte podle toho, jak moc intenzivní limonádu chcete) a míchejte tak dlouho, dokud se cukr kompletně nerozpustí.

Limonádu z citronové trávy nechejte odležet zhruba 30 minut, následně do ní přidejte několik kostek ledu a můžete podávat.

Tip! Před servírováním limonádu ozdobte plátky citronu.

Využijte lemongrass pro odpuzení komárů

Teplé letní večery trávené venku častokrát znepříjemňují komáři, které však lze odradit použitím právě citronové trávy. Rozmístěte proto kolem sebe rozdrcené listy nebo stonky citronové trávy, které by většinu komárů měly svojí intenzivní vůní odpudit. Jedná se o skvělou přírodní možnost, jak se zbavit otravného hmyzu. Pokud se však vydáte do lesa, rozhodně nenahrazujte repelent šťávou z citronové trávy, v tomto případě by její intenzita nestačila.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností. Zdroj inspirace: https://jakzdrave.cz/?s=citronov%C3%A1+tr%C3%A1va