O jaké jiné rostlině by mohla být řeč než o ženšenu? Patří mezi nejprospěšnější byliny světa, které zvyšují odolnost a obranyschopnost organismu. Také dokonale působí nejen na tělo, ale i mysl. Nicméně lidé, kteří mají špatný imunitní systém, jsou často nemocní nebo s nimi cloumají výkyvy nálad, stres a tak dále, by ženšenu měli dát prostor. Navíc si jej můžete jednoduše vypěstovat doma v květináči a mít tak svou úrodu vždy po ruce.

Krása v květináči a nesmrtelnost jako bonus

Bylina zvaná Gynostemma pentaphyllum nese název korejský ženšen – tak ji známe u nás. V čínské, japonské, korejské i thajské medicíně, je ženšen vysoce ceněnou bylinkou, která se používá pro celkové posílení těla, ale také k detoxikaci při onemocnění plic a trávicí soustavy. Obsahuje řadu prospěšných látek, mezi které patří vyhledávané gypenosidy.

Dále pak snižuje hladinu cukru v krvi, cholesterol a je známým a významným adaptogenem, který udržuje harmonii hormonů a imunitního systému. Považuje se za bylinu nesmrtelnosti, a rozhodně ne nadarmo. Lidé ve výše zmíněných zemích, kteří ji pravidelně pijí, se dožívají i sta let a najdeme zde nízké procento úmrtí na rakovinu.

Připravte si čaj

Bylinku si lze vypěstovat a poté nasušit nebo si můžete ženšen koupit jako sypaný čaj či tobolky v lékárně. Pokud zvolíte čaj ze sušených listů, jednoduše jednu čajovou lžičku zalijte půl litrem vroucí vody a nechte tři minuty louhovat. Ženšen je bohužel dost hořký, ale chuť lze upravit citronem a zeleným čajem. Ovšem věděli jste, že v Japonsku se listy ženšenu zalévají dvakrát, ale i třikrát po sobě? Říká se, že druhý výluh má tu největší sílu.

Vypěstujte si rostlinku

Ženšen lze také vypěstovat jako pokojovou rostlinku. Do jisté míry snese také mráz, ale je potřeba počítat s tím, že pokud ji přes zimu necháte venku, tak odumře. Vůbec nejlepším řešením bude, když ji necháte doma na parapetu. Co je dobré o této bylině nesmrtelnosti vědět, tak především to, že ji můžete umístit na slunný i polostinný parapet. Má ráda humózní a vlhký substrát – nikoli přemokřený. Velkou výhodou také je, že se jednoduše množí řízkováním, takže ji můžete darovat někomu, na kom vám záleží.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.