Bylinky s chladivým efektem jsou jedním ze způsobů, jak se během vysokých letních teplot udržet v rámci možností svěží a hydratovaní. Využít se dají vybrané rostlinky jak v čaji, tak také formou esenciálního oleje či chutné limonády. Po jakých bylinkách se porozhlédnout?

Máta peprná jako sázka na jistotu

Možností, jak si užít chladivých účinků máty na lidské tělo, je hned několik. Jednou z nejoblíbenějších je příprava ledového mátového čaje. Jak na to? Stačí natrhat několik čerstvých lístků máty, ať už peprné nebo například jahodové či zázvorové, ty důkladně omýt a následně ve sklenici zalít vroucí vodou. Po několik minutách je máta vylouhovaná a můžete k ní přilít studenou vodu. Pro lepší chuť se dá do čaje přidat například stévie nebo kousky ovoce. Ledový mátový čaj tělo nejen příjemně zchladí, ale ještě navíc jej udrží hydratované. Kromě toho se máta může pochlubit pozitivními účinky na trávicí systém, taktéž zlepšuje dýchání a ulevuje od bolesti hlavy. Z toho důvodu je vyhledávaná i horká verze mátového čaje.

Další možností, jak se díky mátě osvěžit, je využít mátovou vodu. Ta se snadno připraví tak, že se několik nadrcených listů nechá přes noc macerovat ve studené vodě. Následně se voda scedí a využije pro osvěžení celého těla. Nalijte si mátovou vodu například do rozprašovače a stříkejte si ji kdykoliv na obličej či tělo. V neposlední řadě je populární mátový olej, který se maže nejčastěji na zátylek hlavy, kde nejen chladí, ale zároveň odvádí stres z těla ven a zmírňuje bolesti hlavy.

Eukalyptus pro svěží pocit

Vyhledávaným pomocníkem pro osvěžení celého organismu je také eukalyptus, který tělu poskytuje chladivý účinek. Kromě toho rostlina příjemně voní, proto se hojně využívá do bytových sprejů. V létě tak zkuste eukalyptus jak inhalovat, tak si jím potírat pokožku. Nejčastěji je bylina dostupná ve formě olejů, kdy právě ty při kontaktu s pokožkou stimulují pocit chladu. Při inhalaci pak eukalyptus kromě osvěžení pomáhá uvolňovat dýchací cesty, tudíž je skvělým pomocníkem jak v letních, tak i v zimních měsících.

Důležité je však eukalyptus nepoužívat v nadměrném množství, na rozdíl od máty totiž u citlivějších jedinců může v souvislosti se silnou vůní dojít k alergickým reakcím. Dalším benefitem, který se k bylině váže, je fakt, že je její vůně natolik výrazná, že funguje jako přírodní repelent. Snadno se tak během dnů strávených venku zbavíte komárů či vos.

Aloe vera jakožto nepostradatelný pomocník

Hydratace, zklidnění a ochlazení pokožky jsou jen několika výhodami, které aloe vera lidskému tělu nabízí. Pomocnou ruku podá také při povrchových zraněních, ekzémech, kožních problémech nebo při poštípání komárem. Existuje opravdu mnoho důvodů, proč si s sebou aloe vera gel či listy přibalit na kteroukoliv dovolenou. Ještě navíc bylina zmírňuje příznaky spálení sluníčkem a přispívá k rychlejšímu hojení kůže.

Ochladit se pomocí aloe vera je možné jak využitím spreje, tak gelu, nicméně velkou službu prokáží také ledové aloe kostky. Do tvořítka na led si kromě vody nalijte aloe vera gel, který je po zamrazení ideální pro rychlé ochlazení spojené s masáží. Doporučovaná je ale také obličejová maska, kterou si připravíte smícháním aloe vera gelu s jogurtem a kapkou mátového oleje. Směs si rozetřete na obličej, nechejte působit zhruba 15 minut a poté vlažnou vodou smyjte.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.