Zkušení fotografové se možná budou chytat za hlavu, pokud se jim začne do řemesla plést laik, a ještě si dovolí radit ostatním, ale to tomuto článku vůbec nevadí. Není ostatně určen fotografům, jde o vás a o to, jak vypadat na fotce co nejlépe. Takže, co pro to můžete udělat?
Jdeme na to
Máte pocit, že vám to na snímcích nesluší, zatímco všichni ostatní mají fotky pěkné? Pokud to není jen vaše přílišná sebekritičnost, pak se zamyslete nad tím, proč tomu tak je. Hledejte, v čem je rozdíl. Třeba jsou vaše snímky moc tmavé, focené příliš z dálky nebo naopak z blízka, možná jste byli zachyceni ve špatném úhlu… Možná vám snímky kazí vaše přivřené oči či nepřirozený úsměv?
Zapátrejte po příčině. Jakmile ji odhalíte a pojmenujete, je téměř všechna práce za vámi.
Přirozenost a zase přirozenost
Pokud se nefotíte na občanku či řidičák, bude každá fotka působit mnohem přirozeněji a mileji, když se na ní budete usmívat. Samozřejmě to nesmíte přehánět, ať se na fotku vejde i zbytek vašeho obličeje.
Zkuste malý trik: Při úsměvu opřete špičku jazyka o zadní stranu horních zubů, tak udržíte svůj úsměv v přiměřené rovině. A jelikož se nikdo z nás nedokáže přirozeně usmívat na povel, zkuste si při focení vzpomenout na něco veselého nebo milého.
Najděte svou hezčí tvář
Asi už jste slyšeli, že žádný obličej nevypadá z obou stran stejně. Každý z nás má jednu polovinu o trošičku hezčí. Z průzkumů dokonce vyplývá, že to bývá většinou levá tvář, ale rozhodně to není pravidlo! Využijte zrcadlo, nebo ještě lépe, poproste někoho, aby vás vyfotil z obou stran. Pak si vyberte, která fotka se vám líbí a proč. A aby byl výsledek opravdu objektivní, vezměte si někoho na pomoc, aby to s vámi zhodnotil.
Nacvičte si extra pózu
Ne, neděláme si legraci, i když vám to může připadat pošetilé a naivní – nejste přeci žádní modelové či modelky. Zkuste si ale zcela vážně střihnout před zrcadlem pár póziček. Nebojte, ono to ve výsledku bude vypadat stejně jinak – záleží na tom, kde se bude fotit, kdo ještě se bude fotit, světlo, stín… Ale i tak. Když si natrénujete (a opravdu natrénujete, aby se z toho stal zvyk, jakmile někdo tasí foťák nebo mobil), žádné focení vás nerozhodí.
Pravidlem č.1 je samozřejmě nestát v pozoru. Zkuste se uvolnit a nohy hodit trošku křížem, ať už stojíte či sedíte, vždy je to mnohem přirozenější verze. Nebo můžete vsadit na osvědčenou hollywoodskou pózu: Natočit bokem tou hezčí stranou, ruku v bok a hlavu lehce sklonit směrem k objektivu. Kdyby se to náhodou nepovedlo, vždy můžete tvrdit, že to byla legrace a že jste přeháněli schválně.
Hlídejte si pozadí
Možná máte zadeček jako modelka, ale to není „to“ pozadí, o kterém je řeč. Protože, i když vám to bude slušet sebevíc, fotku můžete úplně zazdít nevhodným pozadím. Proto nezapomeňte vždy bleskurychle vyhodnotit, kam si stoupáte. Nehodí se stěna, která se „tluče“ s vaším outfitem, ani tmavé kouty, ve kterých se budete utápět. A pozor na již zmiňované světlo – když ho budete mít nad hlavou, v obličeji se vám vytvoří nepěkné stíny.
Zvolte správný úhel
Vybrali jste svou hezčí tvář? Vyšvihnete pózu na počkání? Dáváte alespoň trochu pozor, co je za vámi? Skvěle! Je tu ještě jedna věc, pro ženy mimořádně důležitá, ale ani muži dobrou radou nepohrdnou. postrach všech fotografií – dvojitá brada. Této zdánlivé maličkosti předejdete tím, že bradu lehce zvednete a napřímíte dopředu.
Brada by měla zmizet a vy si naopak optiky prodloužíte krk (což se taky hodí).
Takže hurá na to a věřte, že na fotkách zazáříte jako filmové hvězdy!
Zdroj inspirace: Eliot Siegel: Naučte se fotografovat ženy, Zoner Press, 2013
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.