O tom, že mozek potřebuje mít věci roztříděné a jasné, o tom už jsme psali. K tomu seznamy slouží báječně. Ale zmínili jsme i to, jak významnou moc mají seznamy pro to, aby vám poskytly i pohlazení po duši.

Tato skupina seznamů se od výčtu úkolů a jejich odškrtávání liší. Nepřipomíná nám povinnosti a radost z jejich splnění, ale to hezké, co život přináší.

„Tím, že svoje vzpomínky sepíšete do seznamu, vzdáváte jim hold.“ Tak to alespoň tvrdí Američanka Lisa Nola, která se sestavováním seznamů živí a má obrovský úspěch. Tedy, lépe řečeno, prodává předpřipravené zápisníky, do nichž si lidé nejrůznější seznamy zapisují.

Většina z nás seznamy vnímá především jako „to do listy“, i když, jak jsme zmiňovali minule, i ty dokáží vnést alespoň na chvíli do duše trochu radosti – Lisa seznamy vnímá jako emoci.

Seznamy nám pomáhají pamatovat si minulost

I když někomu přijde bláznivé nebo příliš  nostalgické zapisovat si, co jsme kdy jedli nebo četli, mnoho lidí to vnímá jinak. Už jen když si vezmeme na pomoc psychoterapii, která s deníky – potažmo seznamy – pracuje. Ostatně psaní deníku se doporučuje i jako samoléčba či preventivní činnost pro zdravou duši i ducha.

Nějakým způsobem je pro nás důležité neztratit vzpomínky, a to i ty špatné. Známe z filmů a knih mnoho ukázek, kdy lidé ztratí paměť – a většinou moc šťastně nevypadají.

Já si například ještě ze školy pamatuji speciální hezké sešity, do kterých jsme si vzájemně se spolužáky a kamarádkami kreslili obrázky a psali citáty. Tenhle sešitek, přímo nazvaný “Památník”, pro mě naprosto nepochopitelně, se mnou prošel několik stěhování, nikdy nevím, kde je, ale jednou za čas na něj narazím. A musím souhlasit s tím, že je to až magická věc.

Co se do seznamů píše?

Na stránkách předpřipravených sešitků jste vedeni vždy nějakým tématem, příjemným tématem, které vám pomáhá se soustředit. Můžete malovat, dělat koláže i psát nakonec o něčem úplně jiném. Můžete být jakkoli kreativní, naštěstí nejde o daňové přiznání, i když vášnivý účetní by asi nesouhlasil. Ponořte se do vzpomínek, do snění, tyto seznamy jsou jen a jen pro vás.

Všude, kam jen lze

Seznamy radostí mohou být i kouzelné a přenést vás v čase. I prostoru. Pravděpodobně nemáte tolik peněz a času, abyste navštívili každičký kout světa, ale na papír se to napsat dá. Chtěli byste vidět malého chlapečka Mozarta, jak oslnil před arcibiskupem na koncertě v Salzburgu? Šup s tím na papír.

Co je ale velmi důležité, radosti a odpočinek vnášejte i do svých denních seznamů úkolů. Je vědecky dokázáno, že se tímto způsobem zásadně zvyšuje pravděpodobnost, že si na ně opravdu uděláte čas. Naplánujte si i půlhodinovou pauzu na kávičku, procházku parkem či čtení knihy.

Večerní voňavá koupel nebo hodina bloumání po obchoďáku, když vás to baví – vše mějte napsané. A uvidíte, co to udělá s vaší každodenní náladou.

 

Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.