Už jste někdy slyšeli o spotlight efektu? Je to ve společnosti celkem běžný jev, který jste mohli v určitých situacích zažít klidně i vy samotní. V překladu by se dal osvětlit jako „efekt reflektoru“. A co si pod tím vlastně představit? Zjednodušeně to, že až příliš uvažujete o tom, co si o vás druzí budou myslet na základě vašeho vzhledu nebo chování. To může být dost svazující. Poradíme, jak z toho ven.

Pocit nejistoty v neznámém prostředí

Není žádnou novinkou, že v okruhu nejbližších jsou lidé daleko uvolněnější a otevřenější. Zkrátka bývají sami sebou. V neznámém prostředí se však může toto chování nebývale proměnit. Možná vám to bude povědomé. Doma s rodinou si dovolíte daleko víc než na veřejnosti. Jakmile vyjdete do ulic, navštívíte cizí společnost, snažíte se dodržovat jisté konvence. Toto je zcela přirozené a není na tom nic neobvyklého. Jenže problém nastává, když nadměrně monitorujete každý svůj krok, bedlivě se soustředíte na každičké své slovo, a to jenom proto, že se obáváte ztrapnění. Co když druzí uvidí, jak jste „hloupí“ či „nešikovní“? Spotlight efekt jako vyšitý…

Okolí vás zdaleka nevnímá tak, jak si myslíte

Jestli máte pocit, že si bude prodavačka v obchodě pamatovat vaši skvrnu na tričku, nebo vás bude soused odsuzovat za to, že jste se přeřekli při rozhovoru, jste na omylu. Lidé si častokrát drobné nuance při kontaktu s okolím nepamatují. Nepřisuzují jim nijak zvláštní význam. Jestliže ale vy ano, opět tu hovoříme o spotlight efektu. Žijete zkrátka v domnění, že společenské reflektory na vás neúměrně a neustále míří. Tohle uvažování může souviset značně s nízkým sebevědomím. Posilujte ho a uvolněte se!

Jak se vymanit z efektu reflektoru

Existuje několik technik, díky kterým se spotlight efektu zbavíte. Je to skutečně žádoucí, už jen pro udržení psychické pohody. Začněte třeba tímto:

  • Podívejte se na sebe samé z jiné perspektivy, tedy zkuste se aspoň na chvíli vnímat jinýma očima. Jistě přijdete na to, že vaše předsudky jsou zbytečné. Nic není tak horké, jak se na první pohled zdá.
  • Přemýšlejte o tom, čeho a proč se obáváte. Je to například podle vás kritika oblečení ze strany okolí? Pak si zkuste vzpomenout, jak vnímáte oděv lidí ve svém okolí vy samotní. Jistě přijdete na to, že mu nedáváte téměř žádnou váhu a možná si ho ani nepamatujete.
  • Zeptejte se důvěryhodné osoby na to, o čem pochybujete. Zmírněte své strachy tím, že se ujistíte o své normálnosti. Je docela možné, že představu trapnosti jste si vytvořili jen a pouze ve své hlavě.

Nevkládejte svou energii do nepodstatných maličkostí

Efekt reflektoru sám od sebe nezmizí, když se o to nebudete aspoň trochu snažit. Stačí jen správně nakročit a budete hned klidnější, sebevědomější a spokojenější. Nepřikládejte váhu nepodstatným věcem a maličkostem, kterých si sotva někdo všimne. Naučte se mít rádi takoví, jací jste – zkrátka se vším všudy. Nesnažte se neustále o to, abyste se okolí zalíbili a raději zůstaňte sami sebou. Protože to je ta největší devíza. Osobitost, která se vryje do paměti v pozitivním slova smyslu. Je to neuvěřitelně osvobozující! Proto, vykročte s hlavou zdviženou vstříc svému životu a zanevřete na to, co si o vás myslí druzí…

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.