Když se necítíme psychicky úplně nejlépe a řešíme osobní nebo pracovní problémy, v záplavě dobře míněných rad už jste asi všichni slyšeli, ať se z toho vypovídáte. Ať už terapeutovi nebo jen blízké kamarádce, pouhé sdělení problému někomu jinému má téměř okamžitý blahodárný vliv na naše duševní zdraví. Ovšem totéž platí i o písemném projevu.

Vypište se z toho

Je jedno, jestli to nazveme terapií psaním, odborně znějícím expresivním psaním nebo úplně obyčejným deníkovým záznamem – zapisování našich pocitů nebo příběhů, které jsme zažili, můžeme považovat za jakousi psychoterapeutickou metodu. Jednostrannou, ale neméně účinnou.  V náročnějších životních situacích není nic jednoduššího, než vzít do ruky papír a tužku a psát. I přesto, že jste ve škole nepatřili zrovna k přeborníkům ve slohových cvičeních nebo v případě, že vlastně vůbec netušíte, o čem máte psát. Už samotné zastavení se a zamyšlení se v přítomném okamžiku je pro naši duši uzdravující.

Nemusíte mít důvod ke psaní

Na formě psaného záznamu absolutně nezáleží, i kdyby bylo vaše sdělení plné pravopisných chyb a škrtanců, číst ho budete pravděpodobně jen vy a sloužit bude jen vašim účelům. Dejte proto volný průchod myšlenkám a zachyťte všechna vaše trápení a nepříjemné pocity na papír, možná budete sami překvapeni, jak moc se vám vypsáním vašich starostí na papír uleví. Pozitivní účinky ucítíte okamžitě, a pokud budete psaní deníku nebo třeba jen krátkých poznámek, byť jen v bodech, praktikovat pravidelně, změny k lepšímu na vaší psychice budou o to intenzivnější a trvalejší.

Psaním k duševnímu zdraví

Pokud patříte k těm, kteří neradi sdělují své emoce a problémy druhým osobám, je pro vás tato forma terapie ideální, papír snese vše. Psát můžete o čemkoliv, co vás napadne, ať už se jedná o pouhý popis činností, které jste toho dne udělali, o vyjádření pocitů frustrace nebo naopak příjemných pocitů. A proč psát, když vás třeba momentálně nic netrápí? Psaním uděláte velkou službu vaší psychice i v případě, že zrovna neprožíváte žádnou bolest. Tato krátká chvíle patří jen a jen vám, jste pouze sami se sebou a zapisováním vašich myšlenek podporujete důležité sebepoznávání a sebehodnocení, čímž výrazně zvyšujete vaše sebevědomí.

Vaše zápisky vám přinesou kromě potěšení ducha i další neocenitelný benefit, a to záznam vzpomínek. Udělejte si ze psaní rituál, pořiďte si krásný nový blok a plnicí nebo přímo kaligrafické pero, najděte si každý večer pět minut pro sebe a zapište, co jste ten den zažili nebo cokoliv, z čeho se potřebujete vypsat. Počítač nebo chytrý telefon klasický papír v tomto směru nenahradí. Vytvořte si z vašeho zápisníku umělecké dílo popsané krasopisem a zaplněné obrázky nebo pište vaším vlastním, originálním, i když pro druhé nečitelným stylem, oba způsoby budou mít zaručeně pozitivní vliv na váš psychický stav.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.