Tady a teď, život v přítomnosti, všímavost, soustředěná mysl, meditace a možná ještě mnoho dalších slov, která označují v zásadě to samé. Totiž pocit spokojenosti v každém okamžiku života.
Slyšíme o tom stále častěji. Je to logické – čím je doba uspěchanější a vaše mysl přeplněnější, tím víc se potřebujete uklidnit a hlavu si pročistit. Na papíře to vypadá hezky, budoucnost bez stresu a úzkosti je lákavá, ale jak se naučit žít tady a teď a vnímat každý okamžik?
Většina z nás to neumí
Možná zvládáte relaxaci, slovem řízenou meditaci, možná jste ještě dál. Ale bez práce na sobě to jistě nebylo. Nový životní styl, který přináší pocit štěstí a fyzického i psychického zdraví, ten se musíme naučit. Už nám není přirozený, jako kdysi, už se s touto kvalitou nerodíme. Vytlačili jsme ji mezi překonané návyky.
A přesně to vedlo k průšvihu. Nyní lidé houfně cestují (nejen) do Tibetu, aby se alespoň něco málo přiučili od tamních mnichů, knížky s duchovní tematikou jsou rozprodány a my se všemožně snažíme získat zpět to, co už tu kdysi bylo. Nicméně, abyste žili spokojený život, není nutné stát se mnichem či absolvovat různé programy vedené duchovními učiteli po celém světě, které nabízejí změnu pohledu na život a naší roli v něm. Dokonce mezi mnichy nemusíte ani na měsíc či jediný týden – pokud ovšem napnete všechny síly a začnete se učit sami. My vám můžeme nabídnout pár tipů, vždy je však skutečně potřeba změnit úhel pohledu a také obrovská dávka trpělivosti.
Vyzkoušejte si, jak tady a teď praktikovat pokojnou všímavost.
Jen se dívejte
Přestaňte číst tento článek a vyberte si kolem sebe něco příjemného, na co byste se chtěli soustředit. Můžete mít oči otevřené a na něco se opravdu dívat nebo oči zavřete a vyberte si zvuk. Pokud máte to štěstí, že jste zrovna na pláži, poslouchejte šumění vln, ale stejně tak se můžete soustředit na vzdálený hluk dálnice, tedy pokud vás nepřivádí k šílenství. Samozřejmě si můžete vybrat v podstatě jakýkoli zvuk, šumění, déšť či melodii a pustit si zvukové pozadí třeba na internetu.
Pozorovat můžete například květ růže (ostatně tím zahajují praxi začátečníci, kteří se chtějí vydat na cestu víry a odříkání a stát se buddhistickými mnichy). Můžete pozorovat střechu sousedního domu, ale vyberte něco, co se vám bude líbit. Teď totiž bude vaším úkolem tu věc pozorovat (nebo poslouchat, viz výše) co možná nejdéle. Nedělejte to ale násilím, to by k ničemu nevedlo.
Prostě jen poslouchejte, dívejte se a snažte se maličko soustředit. Pokud se vám v hlavě vynoří jiná myšlenka či myšlenky, jen je zaregistrujte a nechte zase odejít. Nelze je začít rozebírat, myslet na ně, ale je potřeba vrátit se k pozorování a naslouchání. Nezlobte se na sebe, myšlenky nám v hlavě běhají neustále, jen se zkrátka vraťte ke svému úkolu a vydržte alespoň pár minut.
Jen tak seďte
Můžete také zkusit v klidu si sednout nebo lehnout a zaměřit se na pocity ve svém těle. Můžete cítit, jak se vaše hýždě tlačí na židli, vnímat chodidla opřená o zem, cítit, jak se dotýká celé tělo, když ležíte, kde je vám to nepříjemné a která část těla je naprosto uvolněná. Pozorujte svůj dech. Mozek vám bude opět posílat různé myšlenky na něco jiného, protože tak naše mysl zkrátka funguje. Nevšímejte si toho a soustřeďte se na své tělo či na svůj dech.
Jen se zkoumejte
Věnujte několik minut klidu k prozkoumání svého těla. S něčím už jste začali během nácviku sezení a ležení, teď se soustřeďte na celé svoje tělo – od hlavy ke konečkům prstů na nohou, uvědomujte si obličej, zavřené oči, čelisti (které bývají často zaťaté), postupujte přes hrudník, ruce, břicho až k chodidlům. Pozorujte, jak se která část těla cítí, jestli je uvolněná nebo v napětí, jestli máte v těle bolavá místa, kde cítíte nepříjemné pocity. Nepřemýšlejte o tom, proč to tak je, ani s tím nic nedělejte, neplánujte si návštěvu zubaře či kardiologa, teď ne. Jenom si věci uvědomujte.
Až skončíte, ideální je projít si tělo ještě jednou a pekelně se soustředit na všechny detaily. Pěkně pomalu, pomaleji než poprvé.
Jen tak něco dělejte
Vyberte si nějakou domácí práci, kterou máte docela rádi. Překvapivě hodně lidí rádo myje nádobí nebo věší či žehlí vyprané prádlo. Někdo i rád luxuje. Zkuste se tentokrát na vybranou činnost soustředit více než jindy a nemyslet u toho na nic jiného. Vnímejte třeba teplou vodu, vůni saponátu na nádobí, zvuk tekoucí vody, mizející drobečky v trubici vysavače či vůni aviváže z čistého prádla. Je úplně jedno, jakou domácí práci si vyberete, ale zkuste ji nedělat jako robot.
Jen tak pozorujte
Zajděte si do parku, lesa nebo zahrady a zkuste vnímat co nejvíce podrobností. Sáhněte si na kůru stromů, promněte v prstech listy, přivoňte si k hlíně, k trávě, ke květinám. Vyzkoušejte, jaké je to procházet se naboso. Sedněte si na lavičku a poslouchejte zvuky, soustřeďte se na ně a přeskakujte mezi nimi. Chvíli poslouchejte ptáky, chvíli děti na hřišti, pak zvuk větru v korunách stromů a z dálky přicházející zvuk vlaku jedoucího po kolejích. Vnímejte, jak se zvuky proměňují, jak se objevují a zase mizí. Takovému pozorování zkuste věnovat 10 minut.
A na závěr si to všechno vyhodnoťte. Jak pro vás bylo soustředění se náročné? Které cvičení vám přineslo nejvíc pohody a spokojenosti? Budete-li takto po krůčcích postupovat, stane se pro vás samozřejmostí, že už vás nebudou rušit myšlenky na jiné věci než na to, co právě děláte.
Ostatně, jak řekl Buddha:
„Ovládni své myšlenky, jinak ony ovládnou tebe.“ A vy budete neustále vláčení myšlenkami do všech možných směrů a situací, bez možnosti oddechu.
Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.