Předtím, než se Vánoce stanou obdobím radosti a dobré nálady, jsou často předchozí dny, týdny a někdy až měsíce plné stresu a úzkosti. Významně se na tom podílí vysoká očekávání, shánění dárků a výzdoby, generální úklid domácnosti, ale i pečení cukroví. Jak tedy předejít stresu z vánočního shonu a vytěžit z tohoto kouzelného času maximum?

Nad dárky přemýšlejte již od podzimu

Shánění dárků na poslední chvíli může být opravdu stresující, začněte proto nad ideálními věcmi pro své blízké přemýšlet s předstihem. Několik dní před Štědrým večerem se v nákupních centrech nahromadí spousta lidí a už tak napjatou atmosféru doplňuje vydýchaný vzduch společně s nekonečnými frontami u pokladny. Pokud tak v průběhu roku budete bedlivě dávat pozor, co si daná osoba přeje, vytvoříte si postupně vánoční seznam, podle kterého pak můžete dárky nakoupit během několika málo kliknutí na internetu nebo třeba listopadovou návštěvou kamenné prodejny. V průběhu roku jsou navíc k dostání různé slevové akce, které mohou být taktéž velmi příhodné. Jednat se může o sezónní výprodeje nebo třeba Black Friday, kdy ceny klesnou až o několik procent.

Sepište si seznam potřebných úkonů

Kromě toho, že si seznam zaplníte tipy na vánoční dárky, stejně tak učiňte i se sepisováním potřebných aktivit. Těmi máme na mysli úklid domácnosti, a to včetně mytí oken, vytřídění šatníku na charitu, pečení cukroví nebo třeba předvánoční koncert v místním kostele. Díky tomu, že uvidíte všechny aktivity černé na bílém, umožní vám to si lépe rozvrhnout čas a nebýt pak zbytečně ve stresu, že nestíháte vše, co byste zřejmě stíhat měli a chtěli. A, nedej Bože, co když jste vlastně stejně na něco zapomněli?

Tip:

S úkoly se nebojte obrátit na zbytek rodiny, kdy pomocnou ruku k dílu může přiložit každý. Vám tak zbyde dostatek času na sestavení vánoční tabule, na zasloužený odpočinek u knížky nebo na pečení cukroví.

S ničím to nepřehánějte

To, že sousedka svoji domácnost vydrhla kompletně od základů, neznamená, že vy tak musíte učinit také. Stejně tak není žádoucí péct dvacet druhů cukroví, bohatě postačí třeba takové tři nejoblíbenější. Obecně to nepřehánějte s jídlem, které by pak, pokud se nesní, skončilo v koši. Vždy nakupujte nebo připravujte jen takové množství, u kterého je reálná šance, že se sní.

Ani v tomto hektickém období nezapomínejte na sebe, dopřejte si masáž, vyjděte si s přáteli do kavárny nebo vezměte rodinu do kina. I tento malý krok vám pomůže odbourat stres z vánočního shonu, na chvilku se zastavit a vychutnat si přítomný kouzelný okamžik.

A jak zvládnout osamělost?

Stejně častým problémem, jako je v předvánočním období stres, je to osamělost, kdy kolem sebe nemáte blízké osoby, se kterými byste tyto svátky mohli prožít. Pokud vás od rodiny či přátel dělí vzdálenost, alespoň si s nimi zavolejte, ideálně přes videohovor. Nebo se zúčastněte akcí v okolí a seznamte se s novými lidmi, kteří jsou na tom třeba dost podobně.

Určitě nezůstávejte sami doma, raději se někam vydejte na výlet nebo navštivte místní předvánoční charitu či jinou akci.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.