Chůze bez bot není jen příjemnou záležitostí, ale má i pozitivní vliv na každého z nás. Čím dál více lidí se začíná nad chůzí a jejími pozitivy zamýšlet a i ji praktikovat. Proč to dělají? Proč je chůze naboso tak oblíbená a jak dokáže zlepšit celkové zdraví?

Co dělá obuv s naším zdravím?

Obuv naše chodidla sevře a neumožní jim přirozený pohyb, jaký by měly mít. Chodidla tím ztratí i určitý cit, a následkem toho mohou slábnout a degenerovat. Odráží se to nejen ve tvaru klenby, ale i v celkovém postavení těla. V různých botách máme tendenci se kroutit a někdy i nepřirozeně pohybovat. Především v lodičkách, které nutí ženy se předklánět nebo jiných nepohodlných bot, ve kterých si můžeme ulevovat a dopadat nepřirozeně na stranu. Máte to u některých bot také tak?

Proč říct ano chůzi naboso

Pro nás je chůze naboso přirozenou součástí. Různě na těle, a tedy i na chodidlech, máme zóny a akupresurní body, které při stimulaci pozitivně působí nejen na fyzickou, ale i psychickou stránku našeho těla. Když se pak například při chůzi chodidla dotýkají různých nerovností, tím se masírují a stimulují zmíněné body. Nejen, že byste měli střídat různé nerovnosti, ale i druhy terénů, jako je tráva, písek, kamení a podobně.

Pozitivní vlivy chůze naboso

  • Formuje klenby nohy a zlepšuje celkové postavení těla
  • Funguje výborně jako prevence tzv. plochých nohou
  • Zlepšuje rovnováhu a koordinaci těla, působí na naši stabilizaci
  • Dopřává masáž chodidlům, stimuluje akupresurní body, aktivuje další svaly na těle
  • Podporuje nervový systém a krevní oběh
  • Napomáhá s bolestmi hlavy, zad, krční páteře, ale i kloubů
  • Má pozitivní vliv na fyzickou i psychickou stránku člověka

Jak chodit doma

Nedoporučuje se chodit naboso na plovoucí podlaze ani dlažbě. Tato zem je nejen studená, ale navíc tvrdá, čímž zvýrazníte tlak při dopadu nohy na podlahu. Procházejte se po zahradě, najděte různé terény a nerovnosti. Pokud nemáte zahradu, vytvořte si vlastní terén, rozsypejte si po zemi hrách, cizrnu nebo fazole a užijte si chůzi naboso.

Jak chodit venku

Pokud chcete chodit venku, hledejte chodníky, které jsou přímo vybudované pro tzv. „bosou turistiku“. V případě, že takové chodníky ve svém okolí nemáte, vyrazte do lesa na travnaté plochy nebo lesní cesty. Tam najdete variabilní povrchy a příjemné nerovnosti, ideální pro bosé chození.

Některým plochám se vyhněte

Jak jsme již zmínili, není žádoucí chodit všude naboso. Ve městě a na asfaltových plochách si spíše uškodíte. Ve městě snadno šlápnete na střep a poraníte si nohu. Chůze na asfaltu také ideální, protože klenba není chráněná a dostává zabrat. Došlap je pak tvrdší, a tím negativně ovlivňuje také klouby.

Chůze naboso není pro všechny bez výjimky

Jsou mezi námi i výjimky, u kterých se chůze naboso nedoporučuje.  A to hlavně u osob, které mají ortopedické či neurologické vady. Ale i ti, kdo trpí cukrovkou, protože se u nich může projevit neuropatie dolních končetin.

Dejte také pozor, pokud s chůzí naboso teprve začínáte. Rozhodně se nesnažte chodit každý den desítky kilometrů. Je to stejné jako u všeho, s čím začínáte. Začněte zlehka a postupně přidávejte. Někdo propaguje i běh naboso, ale o tom se spíše poraďte s ortopedem. Protože během naboso umocníte dopad kloubů na tvrdý povrch.

Zdraví podpořte i kvalitní obuví

Své zdraví a správný došlap podpořte i kvalitní obuví. Pořiďte si pohodlné boty, které vás nijak netlačí a jsou dostatečně široké. Přední část by měla být flexibilní a ohebná, naopak u paty by měla být bota pevná, aby zajišťovala oporu. Chcete-li být blíže chůzi na boso, pořiďte si tzv. bosé boty, které vám zajistí zdravý a svobodný pohyb.

Autorka se tematice dlouhodobě věnuje a čerpá z vlastních zkušeností.