Oceány a řeky plné odpadu a pláže, kde se místo krásného bílého písku lidé brodí igelitovými sáčky a plastovými brčky. Tato situace není nijak ojedinělá. Ekologie je v posledních letech velice diskutované téma, přičemž v současné situaci je na tom naše planeta, co se plastového odpadu týče, ještě mnohem hůře. Ano, samozřejmě má koronavirus na přírodu v mnoha ohledech i dobrý vliv. Zvířata se vracejí zpět na místa, kde je léta nikdo neviděl a v moha smogem zamořených městech jde zase vidět nebe.

Negativní dopady na ekologii

Bohužel negativní dopady jsou znatelné. Spotřeba jednorázových rukavic, sáčků a roušek ve zdravotnictví i mimo něj závratně roste. Teď je více než kdy jindy potřeba, aby každý z nás omezil spotřebu plastu a žil co nejvíce ekologicky. Jistě, že není možné, aby jeden zodpovědný člověk změnil svět, pokud ale každý z nás udělá pro planetu alespoň jeden dobrý skutek, bude to stále lepší, než kdyby nikdo neudělal nic.

V následujících řádcích se dočtete několik tipů, jak přispět svou troškou do mlýna.

Do obchodu noste vždy vlastní tašky

V roce 2019 činila spotřeba igelitových tašek na osobu okolo 90 kusů za rok, což je při celkovém počtu obyvatel České republiky doslova nemyslitelné číslo. Noste vždy proto do obchodu vlastní látkovou tašku, kterou lze použít opakovaně a příroda tím neutrpí. Stejně tak můžete nosit vlastní plátěné taštičky na ovoce a zeleninu, nebudete tak mít potřebu balit každý kousek do vlastního igelitového sáčku.

Pozor na spotřebu plastů ve fastfoodech

Každý z nás sem tam zavítá do některého z fastfoodů, nebo si vezme jídlo sebou domů. Tady nastává kámen úrazu. Nejspíš není v našich silách ovlivnit, do čeho nám jídlo zabalí, co už ale ovlivnit můžeme je, že si vezmeme nápoj bez brčka a místo plastového kelímku zvolíme pití v tom papírovém, či ve skle.

V obchodech nekupujte předbalené jídlo a polotovary

Dnešní dobu můžeme nazvat jako velice pohodlnou. V obchodech si lze koupit v zabaleném stavu v podstatě cokoli. Je potřeba zvážit, zda opravdu potřebujeme mít vše předkrájené a zabalené. V plastovém obalu koupíme od rajčat, přes plátkované  žampiony, až po okurek. Proč je proboha okurek zabalený v plastové fólii? Tuto otázku si položte pokaždé, když sáhnete v obchodě po balené zelenině, ovoci, či masu. Vždy je možnost koupit potraviny volně ležící a maso z pultu. 

Na skladování používejte skleněné nádoby

Každá správná hospodyňka je vlastníkem nejedné skladovací dózy. V tomto případě stačí místo té plastové sáhnout například po nádobě skleněné či plechové.

Kupujte bezobalovou kosmetiku, či kosmetiku v ekologických rozložitelných obalech

V poslední době, jako by se roztrhl pytel s ekologickou kosmetikou. Zkuste jí tedy dát šanci i vy. Existuje spousta značek, které se zaměřují na přírodní kosmetiku v rozložitelných obalech. TIP: Zkuste místo jednorázových odličovacích tampónů používat bavlněné, jsou pratelné znovu použitelné.

Noste vlastní kelímek na kávu

Jste milovníkem kávy a nepohrdnete čerstvou kávou ze stánku? I vy můžete přírodě ulevit. Mějte vždy po ruce vlastní termohrnek.

Ačkoli se vše zmíněné zdá jako maličkost, i těchto pár zvyků, pokud je udělá každý z nás, můžou ve finále znamenat něco velkého pro naši budoucnost. Dejte vašim dětem možnost poznat, co je to panenská příroda bez odpadu, které lidstvo vyprodukovalo.

A jak pomáháte planetě vy? 🙂