Krátká, dlouhá, tlustá či tenká. Je jedno, po které sáhnete. Vždy podpoří zdraví a zvýrazní krásu. Nepodceňujte okurku, má sílu a prospívá téměř okamžitě. Který z účinků zeleninové královny si nejvíce oblíbíte?

Orientální původ, ale v Česku jako doma

Okurka setá má domovinu v Indii a Číně. Má ráda teplo a vlhko, ovšem to není pro tuzemské pěstitele žádná překážka. Okurku salátovou nebo nakladačku najdete v létě snad v každém skleníku. Na pěstování není nijak náročná, stačí jí pravidelná zálivka a zemina s dobrým hnojivem. Pokud tedy máte kousek volné půdy, zasaďte si okurku, ať máte zásobu a můžete naplno využívat její skvělé účinky. Vyplatí se to, budete zdravější i krásnější.

Mix cenných látek ocení i mozek

Okurka obsahuje cenný mix látek prospěšných pro lidský organismus. Ve 100 g okurky se ukrývá dokonce 8 mg vitamínu C. Dále obsahuje látku fisetin, která je důležitá pro činnost mozku, protože pomáhá udržovat správnou činnost neuronů. S každým soustem si dopřejete také minerály, a to: fosfor, draslík, křemík, vápník, mangan a síru. Tyto minerály pozitivně ovlivňují činnost imunitního systému a orgánů.

Účinky „obyčejné“ okurky na lidské zdraví

Nad ostatními druhy zeleniny vyniká vysokým obsahem vody, ta tvoří až 95 %. Proto se z okurky stává velmi dobrý nástroj k odstraňování toxinů z těla, podporuje totiž vylučování odpadních látek z krevního řečiště, a tak efektně pročišťuje krev. Při pravidelné konzumaci se optimalizuje hladina cholesterolu v krvi. Díky složení také účinně ničí parazity a bakterie ve střevech, spolehlivě pomůže při průjmech. Sáhněte po ní, když vás trápí zažívací potíže i když vás bolí žlučník. Ideálně okurku rozmixujte do smoothie, protože vlákninu potřebnou pro trávicí trakt obsahují hlavně semena. Doporučuje se určitě těm, kdo mají problém s tlakem – pomáhá ho stabilizovat. Na jídelníček by ji ve větším množství měli zařadit lidé trpící cukrovkou, protože má nízký glykemický index. ALE pozor – okurka není vhodná pro osoby trpící onemocněním ledvin, srdce a žaludku.

Přikládejte často a budete krásnější

Úleva, kterou ucítíte, když si plátek okurky dáte na unavené oči nebo čelo, není náhodná. Vzhledem k vysokému obsahu vody, dokáže i tenký plátek okurky okamžitě zklidnit pokožku. Pomůže při vyrážce i kůži spálené od sluníčka. Protože obsahuje vitamín E, chrání kůži proti volným radikálům. Pokud budete slupku s tenkým kouskem dužniny přikládat na pokožku pravidelně, velmi jí to prospěje. Už po několika dnech uvidíte změnu: pokožka bude hebčí, prostě dokonale hydratovaná.

Jak udělat pleťovou masku z okurek

Rozmazlujete se rádi? Dopřejte si chvilku s okurkovou maskou. K výrobě je potřeba jen ½ větší okurky, bílý jogurt a trocha citronové trávy. Všechny ingredience smíchejte a směs nechte 20 minut odležet v chladu. Poté aplikujte na obličej a dekolt, pohodlně se usaďte a nechte působit. Po 15 minutách opláchněte vlažnou vodou. Maskou se rozmazlujte alespoň 2krát týdně.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.