Když si položíte otázku, k čemu je vlastně správně fungující metabolismus důležitý, jako první vás možná napadne, že k hubnutí. To je jistě pravda, ale u krásné postavy nekončíme. Metabolismus, který pracuje správně a na plné obrátky, taktéž zlepšuje náladu, kognitivní zaměření, zvyšuje hladinu energie, ale také fyzickou výkonnost. To vše, veškeré informace o metabolismu a jeho funkci je jistě dobré znát, ale ještě přínosnější pro nás všechny bude vědět, jak jeho funkci zlepšit a zrychlit. I v tom případě, že zohledníme fakt, který nám napovídá, že každý máme metabolismus jinak rychlý.
Metabolismus je v úzkém spojení s celým tělem
Metabolismus tedy chápejme jako souhrn všech chemických reakcí probíhajících v těle. Pokud bude metabolismus fungovat zdravě, můžeme hovořit o celkové pohodě těla, neboť díky jeho správné funkci může organismus správně přeměňovat glukózu nebo tuk na energii. Ve výsledku se pak cítíme odolnější, zdravější, v dobrém duševním rozpoložení, skvěle se soustředíme, jsme výkonnější a tělesná váha nemá potíže s redukcí. Nehledě na to, že trávení bude o dost lepší, zmizí potíže s plynatostí, ale i pálení žáhy.
Špatně fungující metabolismus a jeho dopady
Nesprávné stravování, ale také holdování alkoholu, kouření či nedostatek spánku úzce souvisí s funkcí metabolismu. Takový životní styl nás nenechá dlouho čekat a začne se projevovat tam, kde to nejméně chceme. Projevit se může cukrovka, obezita, potíže se srdcem, deprese, akné, a to stále nejsme u konce – vše totiž úzce souvisí se špatně fungujícím metabolismem. Podpořte jej a na nic nečekejte.
Bojujte za funkční metabolismus
A jak vlastně docílit toho, aby byl váš metabolismus zdravý? Opravdu jednoduše, a to tak, že se budete pravidelně hýbat, budete budovat svalovou hmotu a tím zlepšíte krevní oběh. A co se týče stravy, jasnou volbou bude dostatečný příjem vlákniny a pitný režim, tedy obyčejná voda. Dále zkuste uvolnit cestu chlorofylu, vitamínu C a ostatním živinám. Naopak se snažte vyhýbat chipsům, smaženým pokrmům a celkově průmyslově zpracovaným potravinám, mezi které patří paštiky, hotová jídla ze supermarketu a mnoho dalších. To stejné platí pro oplatky a obecně pro cukr. Snažte se k bílému pečivu (i když se vůbec nedoporučuje) přidat také žitný chléb a celozrnné těstoviny. A jako poslední – nezapomínejte na dostatek spánku.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.