Není to jen koření s příjemným aroma, které si spojujeme především s Vánoční atmosférou. Skořice se už od nepaměti používá nejen k pokrmům, ale i jako lék. Jak zjistila autorka článků dle vlastních zkušeností má antioxidační účinky a v mnoha směrech prospívá našemu zdraví.

Není skořice jako skořice

Víte, že existuje více druhů? Za pravou a kvalitní je považována Cejlonská skořice. Její název je odvozen z ostrova Cejlonu (dnešní Srí Lanky), odkud pochází. Obsahuje jen malé množství škodlivého Kumarinu, a naopak má silné zdravotní účinky. Velmi odlišná je naopak skořice Cassia. Ta se pěstuje hlavně v Číně a v Indonésii. Je méně kvalitní, levnější, ale také pokrývá největší procento českého trhu. Obsahuje také více Kumarinu, který je pro nás ve větším množství škodlivý.

Pozor na záměnu

Při výběru si dejte pozor, v našich obchodech v drtivé většině narazíte na tu méně kvalitní skořici Cassia, která je i někdy mylně označována jako Cejlonská. Jak je tedy od sebe rozeznáte? Vždy sledujte zemi původu. Také platí, že čím je skořice světlejší a jemnější, tím by měla být kvalitnější. Tu Cejlonskou většinou ani v běžném supermarketu neseženete. Zaměřte se spíše na speciální obchody s kořením.

Přispívá ke kráse

Toto všestranné koření se doporučuje nejen pro vnitřní, ale také pro vnější použití. Vyzkoušejte například masku při problémech s akné. Smíchejte 3 lžičky medu a 1 lžičku skořice. Vzniklou pastu naneste na postižená místa a nechte působit co nejdéle, třeba i přes noc. Antibakteriální účinky skořice by se měly jednoznačně projevit.

Nepostradatelný pomocník v kuchyni

Skořici máte určitě ve své kořence v kuchyni. Její výhodou je, že se hodí jak do sladkých, tak i slaných pokrmů. Dodává chuť a aroma koláčům a buchtám, ale i zmrzlině nebo ovesné kaši. Jednoznačně ji máte také spojenou s pečením cukroví nebo se svařákem. Zkusili jste ji ale někdy využít i v kombinaci s jehněčím či kuřecím masem?

Všeho s mírou

Jak jste z článku pochopili, skořice má spoustu pozitivních vlivů na naše zdraví. Jak to ale bývá, nic by se nemělo přehánět a užívat neomezeně. To platí i se skořicí. Rozhodně byste si ji neměli začít okamžitě sypat denně po velkých hrstech do kávy, do koláčů ani k masu a doufat v prospěšné účinky na tělo. Berte ji jako lék, u něhož také nepřesahujete denní dávkování. Optimálně by to mělo být kolem 3 gramů.