Hledáme cesty, trénujeme tělo i duši, učíme se relaxovat a meditovat, zkrátka vše, co nám kde radí k dosažení spokojeného a zdravého života. Tak trochu jsme zapomněli, jakou paseku nám v životě mohou nadělat naše vlastní hormony.

Zdá se, že můžou skoro za všechno.

Díky hormonům se cítíme fajn, ale také jsme vzteklí, nervózní nebo smutní, hormony můžou za to, že přibíráme na váze a máme vrásky.

Hormony v těle fungují jako přenašeče informací, které následně vyvolávají změny v celém organismu. Jakmile se takto nastavený systém z nejrůznějších příčin rozhodí, poznáte to okamžitě. Hormonální nerovnováha, která nastane, se začne projevovat poruchami, velmi často psychickými.

Někdy proto není na místě psychiatr, ale léčba žláz a orgánů s vnitřní sekrecí hormonů.

Opravdu můžou za všechno?

Od lékařů můžete slyšet všechno možné, ovšem tento roztomilý a výstižný eufemismus skvěle vystihuje podstatné: Endorfiny mírní bolest, serotonin podporuje věrnost, dopamin svádí k neřesti.

A jsou tu další důležité „kousky“.

Oxytocin
Je látka, která má vliv především na mateřství a mezilidské vztahy. Bývá označován jako hormon lásky a důvěry. Ke zvýšení jeho hladiny v těle totiž přispívají něžné doteky, mazlení a vzájemná blízkost.

Adrenalin
Hormon, jenž se do krve vylučuje ve stavech ohrožení, při strachu a úzkosti, a také tehdy, pokud je člověk ve velkém stresu. Připravuje organismus na situaci, která vyžaduje „boj“ nebo „útěk“.

Testosteron
Mužský pohlavní hormon, který se v malém množství vyskytuje i u žen. U obou pohlaví se podílí na rozvoji vlastností považovaných za typické pro muže, jako je například snaha vyniknout, dravost a soutěživost.

Nejčastější hormonální nerovnováha

Úplně nejčastější poruchou s hormonálním pozadím je špatná činnost štítné žlázy. Jde buď o její sníženou činnost (hypotyreóza) nebo naopak o nadprodukci hormonů štítné žlázy (takzvaná hypertyreóza). Společné u obou poruch jsou příznaky typu střídání horka a chladu, přibývání na váze nebo hubnutí, špatný spánek a výrazná psychická labilita.

Další, asi srovnatelný problém, je špatná funkce slinivky břišní, která produkuje inzulin a způsobuje cukrovku.

Co dělat pro své zdraví?

Projezte se k endorfinům

Určitě už jste slyšeli o takzvaných „hormonech štěstí“. Označují se tak především endorfiny, látky, které vznikají v mozku a podporují naši dobrou náladu, ale také například vnímání bolesti. Další z hormonů, jenž nás dokáže pořádně „nakopnout“ je dopamin a vše doplňuje serotonin. Jakmile nám některý z těchto hormonů chybí, jsme skleslí, unavení a bez energie do čehokoli se pustit. V noci nemůžeme spát a často se dopracujeme až ke skutečné depresi.

Než ale s depresí vyrazíte za lékařem, vyzkoušejte některé jednoduché metody, jak si v těle přirozeně zvýšit množství těchto nezbytných látek.

Hodně pomáhá pohyb na čerstvém vzduchu, pravidelný pohyb obecně a některé druhy potravin.

Jezte hodně ořechů (především vlašské a kešu), tvaroh, ryby (losos, pstruh, sardinky, tuňák), ovesné vločky, čočku, sóju nebo kvalitní hořkou čokoládu.

Nacpěte se fytoestrogeny

Ačkoli estrogeny jsou ženské pohlavní hormony, vyskytují se i u mužů (stejně jako testosteron u žen). U žen jsou nezbytné pro rozvoj sekundárních pohlavních znaků a ovlivňují menstruační cyklus, u mužů regulují například vývoj spermií a mají vliv na jejich libido, tedy sexuální touhu. To ale zdaleka není všechno.

Estrogeny se u obou pohlaví podílejí na růstu kostí. Jejich úbytek pak vede k osteoporóze (řídnutí kostní tkáně). Díky estrogenům jsme mnohem odolnější vůči srdečním a cévním onemocněním. Nedostatek hormonů je sice možné léčit substituční hormonální léčbou, ale jsou tu opět přirozené cesty.

Zařaďte do své stravy doplňky nebo potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů, což jsou rostlinné látky podobné estrogenům. Nacházejí se hlavně v mateří kašičce, jeteli, pohance či v sójových produktech.

Noční zázrak

V poslední době se stále častěji mluví o melatoninu, kterému se také říká spánkový hormon. Vytváří ho nadvěsek mozkový, takzvaná šišinka nebo epifýza. Produkce začíná úderem 22.00 hodiny a ustává kolem 6.00 hodiny ranní.

Melatonin bývá přirovnáván k „elixíru mládí a krásy“. Není divu. Během vydatného spánku celé tělo regeneruje a vy se ráno v ideálním případě probudíte svěží a plní energie. Aby ale melatonin mohl plnit svou funkci, měli byste jít spát ještě před půlnocí a dbát na to, aby vás během spánku nikdo a nic nerušilo. Pro tvorbu melatoninu je také důležitá tma. Nikdy proto nenechávejte rozsvícenou lampičku nebo zapnutou televizi!

Hormonální jóga? Rozhodně ano!

Pokud jste si mysleli, že hormonální jóga je určená pouze ženám v přechodu, tak není. Jednotlivé techniky a cviky pracují se všemi možnými žlázami s vnitřní sekrecí, kromě vaječníků také například se štítnou žlázou, hypofýzou a nadledvinkami. Pohyby v jednotlivých jógových pozicích v kombinaci s dechem pomáhají masírovat žlázy s vnitřní sekrecí a využívají též cirkulace energie, která pomáhá zintenzivnit účinek na konkrétním místě.

Nečekejte, až budete muset vyhledat lékaře! Příroda je tu opět pro vás, aby pomohla!

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a vychází ze svých zkušeností.