Vánoční svátky patří k nejoblíbenějším svátkům z celého roku. Navozují harmonickou a idylickou atmosféru, jsou pestré, veselé, mnohdy mrazivé, ale především rodinné. Je sice pravda, že se díky moderním technologiím svět a společnost mění, ale Vánoce jsou, byly a budou tradicí, na kterou se nezapomíná. Pojmout je může každý po svém a není to jen o člověku samotném, ale Vánoce se slaví také v každé zemi jinak.

Ovšem Vánoce jsou mnohdy zdůrazněny jako svátky přejídání, odpadků a hromady dárků, které nikdo nechce. Co s tím? Pojem udržitelné Vánoce by mohly přispět odstranit alespoň některé neduhy moderních Vánoc.

Generální úklid

Mnohé hospodyňky mají zavedený systém vánočního úklidu ještě od svých babiček. Vysmýčit celý byt bylo úkolem všech žen v domácnosti a nejednalo se jen o načechrání prachového peří a mytí podlahy. Vánoční úklid se dělal v podstatě všude. Dnes je doba trochu jiná, a i když se ženy snaží všechno dát do pořádku, mají daleko více možností, jak si práci ulehčit. Vhodnými pomocníky jsou nejen různé elektrospotřebiče, ale i nejrůznější přípravky na čištění. A právě u nich bychom se mohli pozastavit.

Pojem ekologické čisticí prostředky již ženy určitě slyšely. Tyto prostředky dnes nabízí spousta firem, kterým není lhostejné, z čeho jsou vyráběny. Neobsahují umělé vůně nebo chlor a jsou prodávány v obalech, které jsou recyklovatelné. Tyto prostředky jsou tedy šetrné k životnímu prostředí, jsou snadno rozložitelné ve volné přírodě a obaly se dají znovu využít. Díky třídění odpadu jsou takové obaly vhodné k opětovnému použití a vzhledem k celosvětové invazi odpadového materiálu by se měl člověk tímto problém zabývat.

Šikovné hospodyňky si navíc umějí poradit. Jako čisticí prostředky se skvěle osvědčil například ocet, kyselina citronová i jedlá soda.

Vánoční výzdoba

I vánoční výzdoba podléhá současným módním trendům, ale samozřejmostí je stromeček, bez kterého by ani Vánoce nebyly. V případě udržitelných Vánoc si lidé mohou zakoupit vánoční stromeček v květináči. Po skončení svátků lze takový stromek jednoduše zasadit – ať už v lese nebo na zahradě. Každým rokem tak člověk může přispět k obnově lesa. Je třeba pamatovat ale na to, že v pokoji, kde je stromek umístěn, bývá poměrně dost teplo a teplotní rozdíly by mohly narušit jeho vegetaci.

Co se týká výzdoby, zde se fantazii meze nekladou a lidé si velmi rádi vyrábějí ozdoby sami a s pomocí svých dětí. Při procházce lesem děti mohou nasbírat šišky, větvičky nebo i kůru stromů. Děti navíc oplývají neskutečnou kreativitou a fantazií, a tak se nám dospělým zdají jejich originální výtvory z lůna přírody opravdu neskutečné. V podstatě na ozdobu stolu nebo vánočního stromku nejsou potřeba umělohmotné koule nebo staniolové řetězy. Skvěle vypadající dřevěné nebo i slámové ozdoby člověka přepraví do pohádky nebo do dávno zapomenutých let.

Stejně tak je tomu i v případě balení dárků. I tady je fantazie vítána a originálně zabalené dárky patří k velmi oblíbeným překvapením pod stromečkem. Dnes se totiž i balicí papír a dárkové tašky vyrábějí z recyklovaného papíru a udělá stejnou službu jako ty, které recyklované nejsou. Mezi oblíbené materiály se řadí i juta. Je to přírodní materiál, který vypadá sice jako obyčejný a omšelý, ale zabalená lahvinka skvělého koňaku pro dědečka nebo pytlík brazilské kávy pro maminku v takovémto balení vypadá nejen skvěle, ale s malou ozdůbkou, jmenovkou nebo jen s větvičkou z vánočního stromku velmi originálně. Možností je určitě hodně a záleží na každém, jak tuto možnost využije.

Vánoce nemusejí být o přejídání

Také téma jídlo neodmyslitelně k Vánocům patří. V tomto čase si člověk dopřává podstatně víc než během roku. Maso, cukroví, sýry, nejrůznější druhy pečiva, ale také ovoce a jiné pochoutky si málokdo prostě nechá ujít. Jenže i tak si lidé obvykle neuvědomují, že v takovém množství se jídlo ani nespotřebuje a polovina se doslova vyhodí. Takové plýtvání potravinami je velmi alarmující a lidé by si měli uvědomit, že jídlo, které se nesní a bylo nakoupeno zbytečně, by mohlo posloužit jiným.

Doporučení také zní, dávat si na talíř poloviční porci a jíst střídmě. Spolu s menším vánočním nákupem tak prospějete nejen ostatním, ale také svému zdraví.

Autorka při tvorbě článku využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.