Kouzlo mindfulness

Žít naplno, žít v klidu a v souladu sama se sebou, je vlastně velmi snadné.  Všichni máme stejné možnosti a není třeba k tomuto stavu ani peněz ani vzdělání nebo zvláštních schopností. Zkuste jednoduchá cvičení, která vám při každodenním praktikování pomohou zbavit se stresu, úzkostí a nerozhodnosti. A co je nejdůležitější – pomohou vám objevit cestu k posílení energie, k radosti a k lepšímu životu.  Objevte mindfulness.

Co je mindfulness

Co je vlastně mindfulness? Jde o vědomé a záměrné věnování pozornosti všemu, co se děje v přítomném okamžiku, aniž byste cokoli posuzovali. Ukážeme si to hned na příkladu: když třeba jdete, soustředíte se na chůzi, všímáte si všech detailů a věcí, které vidíte kolem sebe. Tedy stromů, květin, cesty, okolní přírody…a přitom se nezabýváte ničím, co byste měli dělat nebo chtěli udělat v budoucnu. Neřešíte zkrátka nic.

Jsme-li ve spojení s prostými životními zážitky a žijeme okamžik za okamžikem, jsme takhle schopni znovu najít klid a radost. Cítíme se okouzleni a nadšeni životem jako takovým. A tento pocit je osvěžující nejen pro naši zatíženou mysl, ale i pro naše tělo celkově.

Mindfulness je vlastně bdělá pozornost. Je určitou formou terapie. V posledních letech si získává nejen pozornost, ale i oblibu po celém světě. Doporučuje ji i americké ministerstvo zdravotnictví. Najdete ji také ve směrnicích Národního institutu pro klinické kvality a mnozí mindfulness považují za levný, účinný a zvládnutelný způsob zmírnění stresu v současném velmi náročném životě. Technika vás může ochránit před kolapsem způsobeným přepracováním, ale i před různými onemocněními. Co udělat? Stačí zařadit tuhle metodu do svého každodenního života.

Přínosy mindfulness

Ti, kteří pravidelně praktikují některá jednoduchá cvičení mindfulness, už vědí, že má trvalé fyzické i psychické přínosy. Mezi ty základní patří:

  • posílení pocitu klidu a uvolněnosti
  • zvyšování úrovně energie a radosti ze života
  • zlepšování sebevědomí a sebepřijetí
  • zmírnění stresu, deprese, stavů úzkosti i chronické bolesti
  • zlepšení při odvykání závislosti na nejrůznějších látkách
  • zlepšení stavu imunitního systému
  • navíc podporuje soucítění se sebou samým, ale i s ostatními lidmi a s celou naší planetou.

Začít můžete hned…

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá čerpá ze svých zkušeností.