Na bohaté kreativní vyžití je podzim tím nejlepším ročním obdobím. Jakmile začne opadávat barevné listí, dozrávat šípky a u cesty narazíte na popadané kaštany, je ideální čas, umocnit podzimní atmosféru udržitelnými dekoracemi a zábavnými aktivitami.

Tipy na podzimní dekorace v souladu s přírodou

Nejtypičtější podzimní výzdobou jsou vyřezávané dýně, které symbolizují nejen příchod Halloweenu, ale obecně pomohou zútulnit domov či zahradu. Pokud je však po nějakém čase vyhodíte, nejedná se o příliš ekologické chování. Vhodnější je dýni po několika dnech zužitkovat například na proslulou dýňovou polévku, anebo ji alespoň recyklovat do popelnice na bioodpad nebo vyhodit na kompost. Spousta dekorací se dá tvořit také z listů, například obraz, jak na něj?

Vytvoření obrazu z listí

K tomu, abyste se mohli vrhnout do tvorby obrazu, budete kromě listí potřebovat také karton, lepidlo a rám. Různě barevné a tvarované listy očistěte a osušte, je-li to potřeba. Případně je na několik dní vložte vylisovat do knížky. Promyslete si, jak chcete, aby výsledný obraz vypadal, a připravte si pozadí, v tomto případě karton, na který budete listy postupně lepit. Před rozmístěním listy z jedné strany opatrně potřete lepidlem a naneste na karton. Důležité je mít lepidlo, které listy nepoškodí a nebude na nich příliš vidět. Jakmile budete mít obraz dokončený, nechejte jej zaschnout a následně jej zarámujte, aby byly listy co nejvíce chráněné a obraz tak dělal parádu co nejdéle.

V neposlední řadě nezapomeňte na tvorbu podzimních věnců, pro které jsou ideální suroviny jako například suché větve, sušené květiny, sláma a podzimní plody přírody. Zhotoveným věncem si ozdobte stůl, zeď nebo třeba vchodové dveře.

Jakých udržitelných aktivit se zúčastnit?

Udržitelných podzimních aktivit, které vyzkoušet, je spousta. Jednou z nich je výroba marmelád, sušených bylinných směsí nebo podzimní úprava zahrady. Na seznamu rozhodně nechybí procházka zbarvenou přírodou, kterou můžete zároveň využít pro sběr surovin potřebných pro tvorbu věnců či přírodních obrazů. Případně se vydejte na sběr hub, ostružin či jablek a vrhněte se do kuchyně na jejich zpracování.

Zpracování podzimních plodů

Narazíte-li během procházky lesem na dostatek hub, vykouzlete si z nich oblíbenou smaženici, houbové řízky a flíčky a ideálně si také nějaké usušte do zásoby. Dále k podzimu neodmyslitelně patří jablka a hrušky, z nichž se kromě tradičního závinu dají upéct nadýchané kynuté koláče nebo si je usušte jako křížaly. Ty jsou nejen skvělým mlsáním, ale také praktickým dárečkem pro rodinu či přátele. Dalšími tipy jsou hruškové kompoty, sušené ořechy nebo zdravé řepové chipsy.

Udržitelnost a recyklace

Při všech těchto aktivitách a tvorbě podzimních dekorací pamatujte na důležitost udržitelnosti a recyklace. Místo nákupu nových dekorací v obchodech se snažte využít materiály, které už máte doma nebo které lze snadno získat z přírody. Případně zajděte do ekologických obchodů v okolí. S udržitelnými podzimními dekoracemi a aktivitami si můžete s celou rodinou vytvořit příjemnou atmosféru, která zvýrazní krásu tohoto období a zároveň dodrží principy péče o planetu.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.