Dnešní doba přeje recyklaci odpadu, bezobalovým nákupům, opětovnému využívání různých materiálů a ekologickému životnímu stylu a smýšlení. Někteří z nás se už možná setkali s relativně novým pojmem upcyklace, ale možná ho zařadili do stejné kolonky jako recyklace. Rozdíl mezi nimi je však patrný nejen v předponě. Co si pod upcyklací máme představit a proč jí dát v našem životě šanci?

Recyklace vs. upcyklace

Recyklace je už dnes běžnou součástí nejen našeho slovníku, ale i praktického života. Nejběžnější odpad vznikající v domácnostech, jako je papír, plast nebo sklo dnes třídí většina Čechů a většina z nich tuší, že z barevných kontejnerů tyto materiály putují na další zpracování a následnou výrobu nového produktu, jako je například nový poznámkový blok nebo kabelka z PET lahví.

I přes čím dál modernější technologie ale nelze odpady, kromě skla, recyklovat donekonečna, proto se před časem ujala tzv. upcyklace. Tento proces (na rozdíl od recyklace) nezpracovává odpady, ale zhodnocuje a využívá již vyrobené a nevyužitelné materiály nebo dokonce celé výrobky. V podstatě pracuje s materiálem ještě předtím, než se z něj stane odpad.  Upcyklace má mnohem menší dopad na životní prostředí než recyklace, jelikož přispívá k omezení vzniku odpadů.

Nové a lepší věci ze starých

Nejjednodušeji řečeno je upcyklace vylepšování starých věcí, které by za normálních okolností skončily v popelnici. Z nevyužitých kusů nábytku nebo oblečení lze vyrobit zcela nové a užitečné předměty do domácnosti. Jejich renovací, úpravou designu nebo úplným předěláním vznikne zcela nový kousek, který nám může sloužit ještě další dlouhé roky.

Ačkoliv termín upcyklace vznikl v posledních letech dvacátého století, samotnou činnost přetváření starých věcí na nové a hodnotnější můžeme zaznamenat už v předchozích staletích v dobách ekonomických krizí nebo válečných konfliktů. Nicméně v  každém období byla hlavním záměrem snaha o vyšší kvalitu nového výrobku, přičemž by bylo co nejméně zatěžováno životní prostředí.

Zvládnete to sami

​Dobrou zprávou je, že upcyklovat můžete i sami doma, a dokonce se při ní příliš nenadřete. Zkuste si přešít staré džíny na designovou kabelku, ze staré plechové konvice na zalévání vyrobte květináč, ze sklenice od mléka vytvořte trendy lampu, děravé ponožky se můžou proměnit v originální plyšáky pro děti a z nepotřebných palet jednoduše vyrobte moderní nábytek. Fantazii se meze nekladou!

Pokud vpustíme upcyklaci do našich životů, brzy zjistíme, že díky ní dokážeme nejen ušetřit značné množství peněz, ale také životní prostředí a vyčerpatelné přírodní zdroje. Touha neustále pořizovat nové věci a zahlcovat tak nejen naše domácnosti, ale i naše životy nepotřebnými předměty, není cesta ke štěstí, o tom už se mnozí z nás přesvědčili na vlastní kůži.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.