Vůně mají úžasný potenciál a schopnosti. Ty si ale často vůbec neuvědomujeme. Přitom jednotlivé vůně působí na naše emoce, náladu, paměť, chování, a dokonce i fyzický stav. Otestujte si jejich sílu sami na sobě. Nejjednodušším způsobem je použití éterických olejů.

Éterické oleje ve zkratce

Éterické oleje jsou koncentrované vonné esenciální látky. Vyrábí se destilací přírodních silic z květů, listů, kořenů, kůry, případně i jiných částí vybraných druhů rostlin. Pro získání několika mililitrů éterického oleje je nezřídka zapotřebí značné množství suroviny. Právě to jim propůjčuje fascinující vlastnosti v aromaterapii. A příjemným bonusem je fakt, že neobsahují chemii.

Jak začít s používáním éterických olejů

Pokud nemáte s éterickými oleji zatím žádnou zkušenost, můžete je nejdříve vyzkoušet v aromaterapii, což je jeden ze základních a nejjednodušších způsobů jejich použití. Stačí nakapat několik kapek do aromalampy nebo aromadifuzéru. Tyto oleje jsou skutečně silně koncentrované, proto začněte raději s menším množstvím. Pouhých 3 až 5 kapek obvykle zcela stačí k provonění interiéru a terapeutickým účinkům.

Koupel, masáž, kosmetika i inhalace

Éterické oleje jsou velice oblíbené také v relaxačních koupelích, kdy se kapou přímo do teplé vody. A velice zajímavý efekt mají při masážích. Dokážou totiž zvýšit blahodárné účinky masáže. Nikdy je ale neaplikujte samostatně přímo na pokožku, opatrně se přidávají do nosného oleje.

Další možností je přidat několik kapek zvoleného éterického oleje do oblíbeného krému nebo jiné pleťové kosmetiky. A éterické oleje lze dokonce inhalovat. Mnohé z nich účinně uvolní dutiny a ucpaný nos. Opět ale platí pravidlo, že se používají s mírou.

Citrusové aroma osvěží a dodá energii

Citronový éterický olej využijete při výrobě domácích čistících prostředků, domov krásně provoní a zároveň neutralizuje nejrůznější pachy. Grapefruit je v aromaterapii vyhledávaný v případě emočního vypětí, protože uklidňuje a celkově pozitivně působí na psychiku. Podobné účinky má i červený pomeranč, po kterém můžete sáhnout také při nespavosti. Mandarinka se vyznačuje úchvatnou osvěžující vůní, dodává energii a zlepšuje psychickou rovnováhu.

Květinové vůně povzbudí i uklidní

Ve vaší sbírce éterických olejů by rozhodně neměla chybět levandule. Je všestranným pomocníkem, který se osvědčil především pro navození relaxace a klidného spánku, ale lze ji vyzkoušet třeba i při migrénách. Příjemnou květinovou vůní se může pochlubit růže, nejvíce se používá v pleťové kosmetice. Intenzivní nasládlé aroma je neodmyslitelně spojeno s jasmínem, připisují se mu povzbuzující vlastnosti. A pokud potřebujete ulevit od nadměrného stresu, sáhněte po éterickém oleji z květů pomerančovníku hořkého, působí totiž antidepresivně.

Kouzlo podmanivých dřevitých éterických olejů

Mezi nejpopulárnější éterické oleje patří eukalypt, který je ceněný zejména pro své léčivé vlastnosti. Navíc je protizánětlivý, antiseptický a uleví při nepříjemných projevech nachlazení. Snad ještě žádanější je tzv. Tea Tree olej, jenž má rovněž protizánětlivé účinky. Kromě toho bojuje se širokou škálou bakterií, plísní a kvasinek, často se také používá při výrobě domácích repelentů, jelikož odpuzuje hmyz. Dřevitá vůně cedru podporuje duševní pohodu, a až exotickou atmosféru během několika málo okamžiků vyčaruje santalové dřevo.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.