Rychlý životní styl, problémy v životě nebo špatné pracovní prostředí, zkrátka existuje mnoho faktorů, které v nás probouzejí stres. Účinným bojovníkem jsou bylinky v různých podobách, ať už zvolíte bylinkové doplňky stravy nebo ty do koupele.

Účinky bylinných koupelí

Kromě toho, že bylinné koupele přispívají k redukci stresu a uvolnění celého těla, dokáží uvolňovat svaly a ulevit od bolesti zad nebo hlavy. Zvolit můžete jeden druh bylinky, nejčastěji mátu, rozmarýn, heřmánek, bazalku a levanduli nebo zužitkovat bylinnou směs, v níž se zapojené složky efektivně doplňují. Mezi vyhledávané účinky pravidelné relaxace v bylinné koupeli dále patří zmírnění bolesti kloubů, minimalizace kožních problémů, jako jsou ekzémy, a také detoxikace organismu. Ne nadarmo jsou koupele s bylinkami jednou z předních procedur v lázních. Úplně nejvyhledávanějším benefitem je však relaxace spojená s odstraněním stresu a napětí. Ideální doba koupele je kolem 15 minut.

Heřmánková koupel pro zlepšení spánku

Ruku v ruce se stresem kráčí problémy se spánkem, proti kterým může zakročit heřmánková koupel. Stejně jako je zdraví prospěšný heřmánkový čaj, je tomu tak u koupele, kterou si připravíte zcela jednoduše. Do horké vody napuštěné ve vaně nalijte předem připravený heřmánkový čaj, ideálně z vlastních zásob, a nechejte jej ve vodě chvilku předtím, než se do ní ponoříte, louhovat, aby došlo k uvolnění rostlinných olejů.

Kromě zlepšení spánku heřmánková koupel zklidňuje podrážděnou pokožku, uklidňuje nervy a zároveň tělu dodává potřebnou energii. Doporučovaná je heřmánková koupel také během nachlazení, kdy dochází k uvolnění dutin.

Bazalková koupel na uvolnění napětí

Dopřejte si zaslouženou relaxaci díky bazalkové koupeli, která přispívá k uvolnění dlouhodobého napětí. Jedná se tak o ideální volbu po namáhavém týdnu v práci, náročných rodinných oslavách nebo zkrátka kdykoliv, kdy si budete chtít dopřát zaslouženou relaxaci. Díky své podmanivé vůni dokáže bazalka stimulovat všechny smysly, což z ní dělá nenahraditelného „wellness“ pomocníka.

Taktéž si bazalkovou koupel naordinujte v momentě, kdy vás trápí záněty kůže. A jak na její přípravu? Do horké vody vhoďte několik rozmělněných listů bazalky a užijte si zasloužený odpočinek.

Levandulová koupel pro snížení nervozity

Účinků levandule si byli dobře vědomi již naši předci, kteří s její pomocí léčili nervozitu i úzkosti, proto neváhejte a levandulovou koupel si bez výčitek dopřejte klidně několikrát týdně. Kromě odstraňování stresu se levandule pyšní pozitivními účinky v boji s kožními infekcemi a snižuje krevní tlak. Luxusní levandulová koupel se připraví tak, že rozmixujete oves, k němuž přidáte hrubozrnnou sůl a sušenou levanduli. Všechny ingredience nasypejte do horké koupele a nechejte louhovat. Pro ještě lepší antistresové účinky v místnosti zapalte svíčky nebo si po opuštění koupelny připravte šálek bylinného čaje, ideálně meduňkového.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.

Zdroj inspirace: https://www.starbright-farm.com/blog/2021/4/2/the-history-of-herbal-baths