Bylinné polštářky jsou užitečnými pomocníky, kteří přináší klidný spánek a spoustu dalších zdravotních benefitů, jako je uvolnění ztuhlých svalů, zlepšení nálady nebo zklidnění mysli. Jenže jaké bylinky do polštářků vybrat a čím se mezi sebou liší?

Levandulový polštářek, jakožto nejoblíbenější zástupce

Mezi nejčastěji používané bylinné polštářky se řadí levandulové. Tato fialová bylinka je známá svým uklidňujícím účinkem, a to jak na tělo, tak na mysl. V prvé řadě se doporučuje všem, kteří mají problémy se spánkem, ať už usínání trvá dlouho nebo spánek není dostatečně hluboký. Levandule má schopnost uvolňovat napětí a stres, což pomáhá usínat rychleji a dosáhnout hlubšího spánku.

Aroma bylinky má výrazný relaxační efekt, díky čemuž zklidňuje mysl a snižuje úzkost i během dne. Levandulový polštářek také může pomoci zmírnit bolesti hlavy a bolesti svalů. Používání polštářku je navíc velmi jednoduché. Stačí jej umístit na běžně používaný polštář nebo jej kompletně nahradit. Díky tomu, že vás bude aroma levandule celou noc obklopovat, vytvoříte klidné prostředí pro spánek.

Mátový polštářek na uvolnění a osvěžení

Zejména během horkých letních nocí jsou mátové polštářky skvělou volbou pro osvěžení rozpáleného organismu. Máta totiž spoustu zdravotních benefitů tělu propůjčuje nejen formou bylinného čaje, který se doporučuje například na posílení imunitního systému, ale také inhalací. Výrazné mátové aroma zlepšuje spánek i náladu.

Mátový polštářek se doporučuje zejména lidem trpícím nespavostí, úzkostí a stresem. Taktéž mátová vůně uvolňuje svaly a zklidňuje mysl, což opět zlepšuje kvalitu spánku, a to i u vrcholových sportovců. Mátové polštářky se prodávají v několika velikostech, buď si na ně můžete lehnout nebo si malou verzi přiložit na čelo či spánky, čímž dochází ke zmírnění bolesti hlavy a migrény.

Hluboký spánek s heřmánkovým polštářkem

Obecně je heřmánek známý svými blahodárnými účinky na spánek a nervový systém. Pořízení heřmánkového polštářku by tak měli zvážit všichni, kteří touží po klidném a pokojném spánku, stejně tak jako ti, kteří trpí nespavostí a úzkostí. Heřmánková vůně má relaxační účinky, které pomáhají uvolnit napětí a stres. Umístění heřmánkového polštářku na běžně používaný polštář může pomoci usnadnit usínání, podpořit hluboký spánek, ale také v případě umístění pod záda zmírnit bolesti svalů a kloubů.

Jednou za měsíc doporučujeme dopřát si i heřmánkovou koupel, která pomáhá nejen s lepším usínáním, ale zároveň snižuje příznaky nachlazení a přispívá k odplavení stresu. Koupel si připravíte tak, že do vroucí vody v hrnci nasypete zhruba 20 lžic sušeného heřmánku, necháte je přibližně 20 minut pod pokličkou louhovat a následně heřmánkový výluh nalijete do horké vany.

Bylinné polštářky jsou ideální možností, jak dosáhnout klidného spánku a lepší nálady. Každý z těchto polštářků se může pochlubit různými benefity, vesměs však všechny pomáhají s usínáním. Vyberte si takový, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a usínejte na něm klidně každou noc.

 

Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností.