Zřejmě to znáte také. Každodenní chaos, stres v práci a mnoho jiných aspektů, které nepřispívají vnitřnímu klidu a harmonii. Co dělat, když není čas na procházky v přírodě nebo každodenní cvičení jógy? Vyzkoušejte jeden z nejsmyslnějších a nejefektivnějších způsobů regenerace, kterým může být obyčejně neobyčejná bylinná koupel. Prostřednictvím správně zvolených bylin a teplé vody docílíte uvolnění a té nejhlubší relaxace.

Pomocí největšího lidského orgánu, což je kůže, absorbujete do těla ty nejcennější složky z bylin. Pokud takovou koupel ještě neznáte, věnujte ji malý moment pozornosti, protože právě ona může spolehlivě zatočit s nejrůznějšími zdravotními potížemi. Zapomeňte na veškeré trápení, ponořte své tělo do lázně a užívejte si jejich účinků.

Mimo mysl, kde jinde bylinná lázeň pomůže

Dopřát si bylinnou lázeň může opravdu každý z nás, protože sprchovou vanu nebo obyčejnou vanu máme doma všichni. Už jen z tohoto důvodu neváhejte a rozhodně se ji naučte správně připravovat. Pomůže nejen s myslí, vnitřní harmonií, ale také s jinými neduhy, například urogenitálními záněty, akné, při hemoroidech, při bolestech způsobených revmatismem, při potížích s nespavostí, bolestivé menstruaci a při mnohých dalších zdravotních obtíží. Nejdříve, než se s vámi podělíme o to, jak správně takovou lázeň připravit, musíme upozornit kardiaky a hypertoniky, aby si do vany nenapouštěli příliš horkou vodu.

Doporučujeme bylinnou lázeň praktikovat s určitou pravidelností, ne pouze jednou za čas, kdy se nacházíte ve stresové situaci. Tímto způsobem, doslova celým svým povrchem těla, největším orgánem, absorbujete to nejcennější z přírody a účinek bude přímo blahodárný. Látky z bylinného výluhu se u žen dostanou i do pochvy, kde následně pomocí sliznic proudí krevním řečištěm a zajišťují intenzivní vstřebání.

Jaké bylinky pro lázeň zvolit

Začneme tedy oblíbenou levandulí lékařskou. Jedná se nejen o bylinu, která se nám na první pohled zalíbí, ale také o léčivku, která nabízí obrovskou řadu výhod. Jen pro zajímavost, něco malého bychom rádi o levanduli prozradili. Říká se, že její název vznikl přeložením z latinského slova lavare, tedy mýt se. Již staří Římané využívali léčebné a zklidňující vlastnosti levandule, kterou s oblibou přidávali do koupelí. Dokáže dokonale prokrvit pokožku, uleví od revmatických bolestí, a co je nejdůležitější, harmonizuje mysl. Pokud se do levandulové koupele ponoříte celí, budete mít svěží pleť a vaše vlasy zesílí a budou rychleji růst.

Druhá bylinka ideální pro relaxaci je heřmánek pravý. Má protizánětlivé a silně hojící účinky, pomáhá při menstruačních potížích, při ekzémech, harmonizuje nervy a celkově dodává tělu sílu. Koupel je vhodná jak pro dospělé, tak i pro malé děti. A pokud trpíte na časté záněty močového ústrojí, nebo máte malou dceru, která těmito potížemi trpí, což u malých holčiček bývá poměrně často, dopřejte si heřmánkovou koupel.

Možná vás nyní udiví, jaké složky vám naordinujeme do bylinné koupele, ale je to jehličí. Svěží, prospěšné a svou vůní tolik příjemné jehličí borovice, smrku nebo jedle. Tuto lázeň rozhodně neváhejte vyzkoušet, protože svěží vůně a obsáhlé účinky vás jistě okouzlí. Navíc pokud vás trápí nachlazení, dýchací cesty se uvolní, dech se prohloubí a vám se uleví od potíží. Mysl se pomocí vůní také uvolní a bude se vám lépe spát.

Jak lázeň správně připravit

Výše zmíněné bylinky jsme vybrali z toho důvodu, že jsou jednoduše dostupné a nemusíte za ně utrácet peníze. Levanduli lze zasít v květnu a na konci léta sbírat krásné fialové květy. Lze jí tedy vypěstovat ze semen, ale i ze sazeniček. Pokud zvolíte druhou možnost, květů se dočkáte mnohem rychleji. Také se rostlina rychle rozrůstá, takže se můžete těšit z bohaté úrody. Květy následně ostříhejte a usušte. To stejné platí i u heřmánku, buď ho nasbírejte v květnu a červnu u polí nebo si jej vypěstujte doma. No a poslední naše doporučení je jehličí, které nemusíte ani zdlouhavě pěstovat doma, stačí, když pro něj zaběhnete do lesa či parku.

Pro správnou bylinnou lázeň byste měli mít bylinky i jehličí usušené a na drobné kousky nadrcené, tak z nich dostanete co nejvíce prospěšných látek a silic. Máte dva možné způsoby, jak si dopřát tu nejúčinnější lázeň. Buď si vezmete sto gramů bylin a přivedete vodu k varu, následně ji zchladíte na 80 °C a vložíte do ní bylinky. Nádobu přikryjete pokličkou či talířem a vyčkáte dvacet minut.

Druhá možnost je taková, že si ušijete nebo koupíte bavlněné pytlíčky, do kterých nasypete tři sta gramů zvolených bylin. Můžete smíchat i všechny tři výše zmíněné. Následně si napusťte vodu do vany, teplota by měla být přibližně 40 stupňů, více ne a vložte do vany bavlněný pytlíček s bylinkami. Občas pytlík promačkejte, abyste z něj dostali co nejvíce prospěšných látek. Také je možné pytlík s bylinkami umístit na hruď či zátylek pro uvolnění a odstranění místních potíží.

Autorka při tvorbě článku využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.