Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vlastně pociťujete strach v konkrétních situacích? Obecně se tímto pocitem lidé dopodrobna nezbývají. Vědí však, že se jedná ve většině případů o negativní emoci, která je velice nepříjemná. Co se vlastně děje s lidskou psychikou a s fyziologickými pochody, když se něčeho bojíme? Pojďme si to osvětlit.

Strach jeho nástroj pro přežití

Pokud nahlédneme na strach z evolučního hlediska, jedná se prakticky o emoci, která lidstvo pomohla ochránit před vymřením. Už člověk pravěký se obával o svou vlastní osobu a jistě nečekal, až jej divá zvěř dopadne a usmrtí. Strach tedy spouští pochod zvaný „útěk“ (nebo také „boj“). A tento vzorec má společnost zakódován až dodnes.

Vzpomeňte si na sebe a nepříjemné situace, kdy jste se o něco nebo někoho obávali. Možná to ve vás vyvolalo potřebu „vzít nohy na ramena“ nebo jít čelem vstříc problému a rvát se o to, na co máte právo. Reakce bývají různorodé a záleží též na charakteru dané osoby.

Když se strach vystupňuje a vzniká fobie

Je potřeba odlišit běžnou lidskou reakci (viz výše) typu „uteč“ nebo „bojuj“ a fobii, u které dochází k abnormálním obavám. Ty mohou pramenit z minulosti, v níž jste prožili něco traumatizujícího a nezapomenutelného v negativním slova smyslu. Obvykle se fobie formují už v dětství a časem se jich člověk může zbavit pomocí psychoterapií či pochopením sebe sama. U některých lidí však přetrvávají po celý život. Proto je mezi námi stále mnoho arachnofobiků (strach z pavouků), klaustrofobiků (strach z uzavřených prostor) nebo třeba xenofobiků (strach z cizinců). Strachů si však společnost vynalezla skutečně celé spektrum.

Jaké psychické pochody provázejí strach?

Psychické pochody provázející strach jsou velmi různorodé. Zpravidla se odlišují dle toho, co strach konkrétně způsobuje a v jaké intenzitě. V mnoha případech jsou ale emoce obávajících se lidí identické. Pociťují obvykle úzkost a sklíčenost. Někdy mohou mít dokonce pocit, že se strachy nemohou hnout. Jsou jako paralyzovaní. Důvodem je doslova koktejl chemických látek, které jsou vyplavovány do krevního řečiště. Známou látkou je zejména adrenalin, který se uvolňuje při strachu a při značném stresu z nadledvinek.

Jaké fyzické pochody provázejí strach?

Jakmile budete vystaveni nepříjemné a obávané situaci, zareaguje nejen vaše psychika, ale současně i tělo. Můžete se více než obvykle potit (spíše bývá výskyt studeného potu), nezvyklý není ani třes, husí kůže, zrychlení tepové frekvence, zrychlení dýchání nebo rozvoj hypertenze (vysokého krevního tlaku). Pokud je strach či vylekání extrémní, může dojít dokonce i k mdlobám. Organismus se dostává do stavu ohrožení a dává impulzy k onomu boji nebo úprku. Je jen na vás, co zvolíte.

Strach jako vyhledávané dobrodružství plné adrenalinu

Existují ovšem i situace, ve kterých se ocitá člověk zcela dobrovolně za cílem vyvolání strachu. Možná je to proto, že se bojí rád. Nebo se možná stal závislým na pocitu ohrožení, respektive na dávce adrenalinu, který pocit strachu vyvolává. Často se tedy mnozí muži a ženy oddávají adrenalinovým zážitkům a sportům, jen aby si, jak se říká, dobili baterky. Kdo pak není velký kaskadérem, může nacházet potřebný pocit strachu i u sledování filmů s hororovým scénářem. Patříte mezi takovéto nadšence?

Jak se vypořádat s abnormálním strachem

Na závěr si ještě řekněme, jak se popasovat s negativnímu pocity, které vyvolá strach. Pakliže jsou abnormálního charakteru, mohou vás zcela ochromit v dalších činnostech a ohrozí vaše normální fungování v životě. Správnými technikami to ale lze zvládnout. Na co se zaměřit?

  • Přeneste se myšlenkami jinam. Když se ocitnete v obávané situaci, zkuste zklidnit svou mysl i tělo poslechem příjemné a oblíbené hudby. Zavřete oči a vzpomeňte si na nejkrásnější okamžik vašeho života. Odcestujte pomyslně na uplynulou dovolenou a za zvuků šplouchajícího moře relaxujte.
  • Projděte se na čerstvém vzduchu. I procházka vám pomůže očistit mysl od nejrůznějších vnitřních strachů. Mozek okysličíte a hned vám bude veseleji. Budete schopní na věc hledět objektivněji.
  • Naučte se pravidelně a zhluboka dýchat. Mnoho lidí dýchá povrchně, protože si svůj dech vůbec neuvědomují. Myslete na to, že i hluboké, vědomé a řízené dýchání může váš strach eliminovat a zklidní vás.
  • Odejděte ze situace, která ve vás vzbuzuje nepříjemné emoce. Nikde není psáno, že musíte setrvávat v tom, co vaše obavy vyvolává a posiluje. Jestliže je jedinou možností odchod, odejděte.

Kromě výše uvedených tipů můžete zkusit třeba i kreslení, malování a psaní. Všechny tyto činnosti vám pomohou oprostit se od skličujících se pocitů, které vám nepovolují hnout se z místa. Důležité není, co zvolíte pro své osvobození od strachu. Podstatné je udělat jakýkoliv krok vpřed (a to ihned) a neustrnout.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných odborných zdrojů.