Téměř každý člověk k sobě potřebuje partnera, aby byl šťastný a krásně se mu žilo. Není divu – člověk je totiž společenský druh a ke svému životu jednoznačně někoho potřebuje. Pokud tomu tak není, může trpět samotou, která jej ubíjí, ničí a zkracuje dlouhověkost. Jenže co situace, kdy žijeme s partnerem, který se k nám chová jako diktátor? Není lepší být sám? Jedno je rozhodně jasné – nikdo by si neměl nechat ničit život.

Střežte své sebevědomí jako oko v hlavě

Jsi ale opravdu nešikovná/ý. Tak přesně takto bych na ulici nevyšel/šla. Raději se nikde nevyjadřuj. Znáte tyto věty nebo jejich podobnou verzi? Pokud ano, s největší pravděpodobností chce mít nad vámi partner dominanci. Každý člověk má svou hrdost, proto by si nikdo od svého protějšku neměl nechat ničit sebevědomí. A co je ještě horší? Když žijete v mylné představě, že čas vše zlepší. Věřte, že nezlepší. Nedovolte, aby se k vám někdo choval jako k nule a vybíjel si tak svou frustraci.

Rodinné vztahy se ztrácí v dáli

Pro svou rodinu uděláte cokoli, protože ji ze srdce milujete a je pro vás velmi důležitá. Jenže protějšku se to nelíbí a má stále nějaké výhrady. Sami jistě poznáte, zda jsou výhrady patřičné či nikoli. Tato situace je velmi složitá, a pokud se partner nesnaží s rodinou udržet nějaké příměří, ale naopak vám dává ultimáta typu: buď já, nebo tvoje rodina, bude nejlepší, pokud se s partnerem domluvíte a v případě, že i domluva nezabere, balte kufry a odcházejte.

Tyhle kamarády opravdu ne!

Ano, je v pořádku, když vás protějšek upozorní na falešného kamaráda či kamarádku, ale mělo by to být vše, co v této situaci udělá. Pokud bez vašeho rozhodnutí či předešlé konverzace sám vyhodnotí, že byste měli ze svého života vymazat Aničku, Květu či Tomáše, že tito lidé na vás mají neblahý vliv a jemu se nelíbí, zkuste se zamyslet. Stahují vás přátelé? V případě, že se s nimi vídáte občas, zamyslete se nad tím, protože zdravě smýšlející lidé by nic takového po vás požadovat neměli.

Hlídejte si své duševní i fyzické zdraví

Stres, výčitky, smutek a ostatní podobné emoce jednoznačně do vztahu nepatří. Pokud jste obětí ponižování, zakazování, psychického či dokonce fyzického násilí, nemeškejte ani chvíli a odejděte. Opustit násilného nebo jinak zlého člověka může být velmi náročné, protože tito lidé bývají zpravidla i dobří manipulátoři, ale seberte odvahu a odejděte. V případě, že si nejste jistí nebo máte děti a nechcete udělat chybu, nebojte se poradit s psychologem.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.