Mít doma na parapetu nebo na zahrádce bylinky se jistě vyplatí. Ať už na maso, do omáček, na čaj či jako pomoc při různém zdravotním omezení. Mnoho bylinek lze také využít jako pohlcovače pachu namísto těch z drogerie, které jsou plné chemických látek. Pokud i vy rádi jdete přírodní cestou, která je šetrná ke zdraví i životnímu prostředí, můžete se inspirovat a rozvonět tak svoji domácnost.

Přírodní pohlcovače pachu

Eliminovat zápach může více druhů bylin v různých formách. Například v čerstvé, sušené či olejové podobě. Velmi známou bylinou je máta, která dokáže prostředí domova osvěžit a provonět. Navíc její opojná vůně dokáže snížit chuť k jídlu. Pokud jste tedy ve fázi hubnutí, pořiďte si mátu do aromalampy.

Další skvělou volbou je šalvěj s uklidňujícími účinky. Dále rozmarýn či tymián. Mnoho lidí zase nedá dopustit na levanduli či heřmánek, myrhu či bergamot.

Jak bylinky využít

Nejjednodušším způsobem, jak bylinky použít, je aromalampa. Lze použít čerstvou bylinku, kterou nastříháte na menší kousky a umístíte ji do nádržky s vodou. Chvíli nechte bylinu louhovat a pak aromalampu zapněte. Pokud chcete intenzivnější vůni, pořiďte si éterický olej, ale vždy si pohlídejte, aby se v obsahu neobjevovaly zbytečné chemické látky.

Vykuřováním proti zápachu

V dnešní době tato technika není příliš známá, ale v dávných dobách se používala k různým náboženským obřadům i rituálům. Abyste ji mohli využít i vy, můžete si zakoupit vykuřovací svazky, které jednoduše zapálíte a necháte doutnat. Nejčastěji se využívá bílá šalvěj, která je také známá tím, že očišťuje domov od zlých duchů a negativní energie. Zapálit můžete také heřmánek, levanduli, pelyněk, mátu a mnoho dalších.

Pokud byste se rádi zbavili zápachu v kuchyni, například po smažení cibulky, jednoduše vezměte hrnec, vodu a zvolené bylinky. Nalijte vodu do hrnce a dejte do něj bylinky či kůru z pomeranče, citronu či limetky. Zapněte sporák a suroviny povařte. Nyní si můžete užívat voňavého a svěžího domova i vy.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.