Bylinky jsou dar přírody a rozhodně by neměly chybět v žádné domácnosti. I v takové, která nemá zahradu. Bylinky lze totiž pěstovat v truhlících na parapetu či balkoně. Navíc rostlinky tohoto typu jsou nenáročné a stačí jim pouze trocha vody – nejlépe však zásaditá dešťová voda. Tak se jim bude dařit nejlépe a vy si můžete užívat jejich vynikající chuť a zdravotní účinky. Rozhodně mezi ně nezapomeňte zařadit i aromatický rozmarýn, který se hodí k masu, ale i jako pomocník při bolestech hlavy či při unavených nohou i jinde.

Potíže s trávením vyřeší rozmarýn

Tato bylinka se na drůbeží, rybí, hovězí a na jiné druhy masa nedává pouze pro lahodnou a výraznou chuť, ale také proto, že pomáhá prokrvovat trávicí trakt a napomáhá jednoduššímu trávení. Zvyšuje produkci žluče, ulevuje od nepříjemných křečí, kolik, a dokonce i od větrů, které umí nejednoho z nás pořádně potrápit. V lidovém léčitelství jej lze využít jako podpůrnou léčbu při žaludečních vředech a pro posílení jater.

Bylinka vhodná při ženských potížích

Možná i vám vaše babička či maminka doporučovala při nepravidelné či bolestivé menstruaci nebo při potížích s neplodností rozmarýn. Pokud těmito potížemi trpíte, neváhejte a bylinku si dopřejte ve formě čaje, ale i jako koření. Dokáže prokrvit oblast břicha, pánve a stimuluje zde uložené orgány k lepší aktivitě.

Unavené svaly a bolavé klouby

Bylinka v sobě ukrývá mnoho prospěšných látek. Například značné množství silic, tříslovin či flavonoidů. Má také protizánětlivé účinky, kterých můžete využít při zánětlivém onemocnění kloubů, otocích či při bolestech zad. V takovém případě nebude nic jednoduššího než si vyrobit domácí mastičku bez přidané chemie. Takový přípravek se postará o správnou a rychlou regeneraci. Připravte si 100 gramů sádla či vazelíny, rozpusťte jej a přimíchejte jednu polévkovou lžíci nadrobno nasekaného rozmarýnu. Nechte ztuhnout a následně můžete používat.

Odpudí nejen komáry

Rozmarýn je velkým pomocníkem také při ekzémech, lupech, ale též zabraňuje padání vlasů. Při těchto potížích vyzkoušejte koupel či oplach pomocí odvaru. Proti padání vlasů smíchejte polévkovou lžíci olivového či kokosového oleje a pár kapek pravého esenciálního oleje z rozmarýnu. Následně si pár kapek dejte na prsty, promněte a vmasírujte do pokožky hlavy. Nezapomeňte, že byste tyto přírodní pomocníky měli užívat pravidelně, nikoli jednou či občas.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.