Na začátku roku si dává nemalé procento populace předsevzetí, jehož cílem je zhubnout nějaké to kilo, zlepšit si fyzickou kondici nebo zpevnit postavu a posílit svalstvo. Pouhý zlomek se ale nakonec dočká vytouženého cíle. O tom, jak úspěšný dotyčný člověk bude, rozhoduje nemalou měrou i správná motivace.
Stanovení reálných cílů
Mnozí chybují již při samotném definování toho, po čem touží. Jednoduše proto, že mají příliš velká očekávání, respektive mnohdy až nereálné představy. Pokud chtějí poté i přesto dostát jejich naplnění, nezřídka riskují i své zdraví. Ještě častěji ale prvotní nadšení vystřídá rezignace a celkové zklamání. Vždyť koho by bavilo se dřít v posilovně nebo držet jídelníček, když je vytoužený cíl vzdálený mílovými kroky a cesta k němu připomíná šnečí tempo.
Mnohem větším hnacím motorem je stanovení spíše menších cílů, u kterých je jejich realizace mnohem pravděpodobnější. Je možné si také větší úkol rozdělit na několik dílčích částí. Jejich postupné plnění je poté skvělou motivací a podpoří člověka v tom, aby setrval v naplňování svého snu.
Výsledky na papíře
Vyplatí se zapisovat si jednotlivé úspěchy. Je jedno, jestli někam do notýsku, mobilního telefonu, případně na papír, který si nalepíte na lednici, aby byl stále na očích. Podle toho, po čem toužíte, si takto můžete zaznamenávat třeba svou aktuální hmotnost nebo míry postavy.
A pokud jste si dali například předsevzetí, že zlepšíte svůj pitný režim, omezíte sladkosti a do každodenního jídelníčku zařadíte více vlákniny, udělejte si jednoduchou tabulku. Každý úkol a den bude mít své políčko. Jestliže jste ho v daný den splnili, vybarvěte ho zeleně. V opačném případě sáhněte po červené barvě. Okamžitě tak budete moct sledovat své úspěchy a získáte cennou motivaci pro další cestu.
Nebuďte na sebe příliš přísní
Nahání vám hrůzu představa, že už by se na vašem stole neměl nikdy v životě objevit milovaný smažený sýr s hranolky a tatarkou? Máte obavu, že se nepřemluvíte si jít každý den zaběhat, obzvláště v psím počasí? Přílišná přísnost může vést velice rychle ke ztrátě motivace. Poté se vám může zdravý jídelníček úplně přejíst a činky či rotoped začnete obcházet velkým obloukem.
Účinnou prevencí jsou dny, kdy si dáte od nově zavedené rutiny pauzu. Tyto dny by ale rozhodně neměly převažovat a nemělo by se jich ani opakovat více po sobě. Jakmile totiž zhřešíte více dní, bude se vám jenom obtížně navracet zpět k původnímu plánu. Pokud si však jednou týdně dopřejete relaxaci a dáte si jídlo nadupané kaloriemi, zatímco následující den najedete na zavedený režim, žádná nežádoucí významná změna se nestane. Tyto dny můžete brát jako určitou odměnu.
Mějte dobré důvody
Sami pro sebe si upřímně ujasněte, proč to vlastně děláte. Chcete se cítit ve vlastním těle lépe a přestat se zadýchávat do schodů? Nebo byste rádi něco udělali se zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi a nadváhou? Toužíte si v létě obléct plavky, jejichž střih si se svou postavou aktuálně nemůžete dovolit? Důvod nemusí být pouze jeden, klidně si sepište všechny, které vás napadnou.
Až budete ztrácet motivaci a chuť něco se sebou dělat, pročtěte si tyto důvodu znovu. Pomohou vám neztratit elán a setrvat.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.