Vision board neboli nástěnku snů si může vytvořit kdokoliv a kdykoliv, pakliže cítí nedostatek motivačních impulzů. V podstatě se jedná o zhmotnění představ, které sestavíte v příběh vaší budoucnosti. Použít k sestavování takovéto nástěnky můžete jakékoliv obrázky, fotografie a malůvky. Vše je na vaší kreativitě.

Představme si vision board a jeho cíle

Dá se říct, že vision board je vizuální prezentace vašich snů a cílů. Zkrátka a dobře, vylepíte si na papír o velikosti plakátu různé fotografie a obrázky, které budou představovat vše, co chcete jednou prožít. Pokud tedy po něčem v životě velice toužíte, „hoďte“ to na papír a nezapomeňte, že i myšlenkami můžete tyto sny přivolat a převést ve skutečnost. Nástěnka snů či vizí vám pomůže s  motivací, sebevědomím i motorickou výkonností.

Ještě, než si vision board vyrobíte…

Než se pustíte do výroby nástěnky snů neboli vision boardu, měli byste si ujasnit, zda budete prezentovat své krátkodobé anebo dlouhodobé vize. Mnoho lidí, kteří tuto metodu motivace použili tvrdí, že je vhodné orientovat se maximálně na rok dopředu. Tak snáz posoudíte změny, které se ve vašem životě vyskytly. Taktéž si promyslete, kam svůj vision board umístíte. Nejlepší volbou je místo, které míjíte den co den a nemůžete jej přehlédnout. Jedná se přeci jen o vizuální motivaci, proto ji musíte mít neustále na očích. Bude vám připomínat, čeho vlastně chcete dosáhnout.

Začínáme s výrobou nástěnky snů

Výroba nástěnky snů, cílů nebo chcete-li vizí je jednoznačně kreativní činností, která bude bavit kdekoho. Zde neexistují žádná pravidla ani normy, prostě nechte plynout své pocity a potřeby. Základem správného vision boardu je pak papír. Samozřejmě můžete tvořit i v počítači (existují přímo aplikace na tvoření vision boardu), ale to zkrátka není tak osobní. Zdaleka nejlepší je, vzít si k ruce velký kus papíru (plakátový formát), lepidlo, nůžky a několik časopisů různých témat. A pak už jen stačí zapojit fantazii a představit si, kde chcete být za rok, za pět let, za deset let. Položte si otázku: „Čeho chci za tuto dobu dosáhnout?“ a podle toho tvarujte svou nástěnku. Vystřihujte, vylepujte a motivujte se.

Utvořením vision boardu to zdaleka nekončí. Nyní bude vše ve vašich rukách

Vylepili jste si do nástěnky snů vše, čeho byste chtěli v nějakém časovém horizontu dosáhnout? Pak je to skvělé. Nesmíte ale ustrnout na místě. Právě v tento okamžik začíná nejdůležitější bod naplňování obsahu vision boardu. Na své cíle můžete samozřejmě intenzivně myslet, ale nemohou se stát skutečností, když pro ně nic neuděláte. Vysnili jste s například spřízněnou duši, ale nechodíte se seznamovat? Potom nemůžete očekávat změnu. Chcete do roka zhubnout na původní váhu, avšak ládujete se neustále sladkostmi a pohybu moc nedáváte? Váha vám tedy v tomto případě nepůjde dolů. Vision board je velká motivace, ovšem konečné výsledky jsou jen a jen na vás. Chce to tedy i jistou vůli a odhodlání, jít za tím, co chcete. Pusťte se do toho!

Vision board je oblíbený všude na světě. Propadly mu i známé tváře!

Pomysleli byste si někdy, že taková známá zpěvačka jako je Beyonce, má taktéž svou nástěnku snů neboli vision board? Je to totiž žena jako každá jiná a má též své touhy a životní cíle. Jejich vizualizace ji tedy více než pomáhá (třeba i k dosahování prestižních ocenění za zpěv). Další světoznámou dámou, která se motivuje nástěnkou snů, je i Oprah Winfreyová, známá americká moderátorka. Je tedy vidno, že úspěch a obecně život dle představ, není až tak nemyslitelný. Stačí prostě jen intenzivně si přát, chtít a něco pro to v konečném výsledku udělat.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.