Je to podivná situace. Máte pocit, že je vám partner nevěrný, ale žádná milenka či milenec tady nejsou, dokonce ani jednorázový úlet ne – vlastně se nic neděje. Jen pocit, že se vám ten druhý odcizuje, zůstává.

Ale ona hrozba fyzické nevěry už přeci jen číhá za rohem na tu správnou chvíli.

Zatím ale ještě ne. Zatím jsme totiž stále na poli takzvané citové nevěry. Jde o fenomén poslední doby, který nabývá na vážnosti a rozrůstá se. Psychologové před emocionální nevěrou varují – citová blízkost je natolik nebezpečná, že je to výhradně otázka času, než přeroste v opravdový vztah se vším všudy.

Kamarádi a kamarádky

Možná vás jako první napadne, že když má partner blízko k jiné osobě, tedy kromě vás, je to přece jen normální věc, možná by spíš bylo divné, kdyby neměl nějakého kamaráda, kamarádku, blízkého kolegu či kolegyni, s níž úzce spolupracuje na novém projektu. Je to pravda i není. Záleží pouze na intenzitě kontaktu a na tom, co váš milý nebo vaše milá cítí. Do hlavy druhému nevidíme, ale dokážeme poznat, když je někdo zamilovaný. A tady nastává problém.

Platonická láska?

Citová nevěra a platonická láska jsou stejné v tom, že probíhají pouze v hlavě (respektive v duši). Ovšem platonická láska je skrytým obdivem, který ani nikdy nemusí vyjít na světlo, emoční nevěra už je podstatně dál. Vědí o ní oba aktéři a vytváří silné duševní pouto, jako je například sdílení problémů a zážitků, svěřování si svých potřeb, tajných myšlenek a snů, zkrátka toho, co člověka nejblíže spojuje s někým jiným a je základem hlubokého vztahu. A aby toho nebylo málo, většinou se přidává i fyzická přitažlivost, což idylku nejlepšího kamaráda nebo kamarádky staví do úplně jiného světla. Emocionálně nevěrný partner svou aférku tají (přestože vlastně o žádnou aféru nejde) nebo ji zlehčuje. Jde o klasický obranný mechanismus, protože ve skutečnosti je pro něj celá věc velmi, velmi důležitá.

Jak citovou nevěru rozpoznat?

Vlastně je to poměrně snadné, protože až na ony intimní věci, které se nedějí, se emoční nevěra projevuje stejně jako nevěra klasická. A jak že se tedy projevuje nevěra?

1) Pořád visí na telefonu

Neúměrné množství času, který trávíte spolu doma, partner tráví zíráním do telefonu nebo na PC. A jako by snad neexistovalo nic jiného než sociální média… Pokud se snažíte po očku něco zachytit, nemáte šanci. Konverzaci po telefonu ve vaší přítomnosti rychle ukončuje, demonstrativně zaklapává notebook a textové zprávy pečlivě maže. Ale proč? Vždyť přece nevěrný není? Proč takové tajnosti?

2) Je stále v práci

Najednou je potřeba, aby váš partner řešil pracovní věci až dlouho do večera, a ještě k tomu musí za každou cenu zůstávat na pracovišti. Takže už žádné domácí večeře a společný večerní program. Po pozdním příchodu vám maximálně vtiskne letmý polibek, ta tam jsou vášnivá objetí a radost z toho, že je zpátky s vámi.

3) Dělá z vás žárlivou hysterku (nebo přecitlivělého hysterického muže, co není ani pořádný chlap)

Nemá snad ani smysl o nové kamarádce či kamarádovi mluvit, nedej bože na něco se ptát. Právě proto, že fyzická nevěra neprobíhá, má partner navrch se svým rádoby čistým svědomím. Vždy vás odkáže do patřičných mezí, protože vaše paranoia vůči jeho kolegům či kamarádům (respektive té jedné kolegyni, kamarádce nebo kolegovi a kamarádovi) je nesnesitelná a vy byste si měla nejlépe zajít k psychiatrovi a začít se léčit.

Psychologové varují

Asi největší úskalí představuje fakt, že partner neustále trvá na tom, že jeho druhý vztah je pouze přátelství (protože v něm zatím sex nehraje žádnou roli) a neustále to zdůrazňuje. Psychologové z praxe už ale dávno vědí, že tento typ nevěry bývá ještě mnohem závažnější.

Zkrátka a dobře, citové pouto mezi vámi visí na vlásku, vlastně už se nemáte o čem bavit, kromě chodu domácnosti všechna témata řeší partner se svou novou kamarádkou. Pokud se budete chtít snažit vztah zachránit, nezbývá, než si s protějškem promluvit, a když se i jemu otevřou oči a zjistí, že by vlastně chtěl zůstat s vámi, je potřeba jednat. Spolu, případně za pomoci psychologa či terapeuta, budete muset začít pracovat na obnově vztahu. A to úplně od začátku. Je nutné získat nové společné zážitky, nová témata a emoce, které budete sdílet. Vymýšlet nové plány pro společnou budoucnost.

Samostatný, ale ještě zapeklitější problém je, pokud citová nevěra probíhá mezi osobami stejného pohlaví. Trvá déle, než vám dojde, jaká je pravda, ale řešení je vždy stejné.

Buď spolu chcete zůstat a budete na tom pracovat, nebo se stanete single s pochroumanou duší, a o to víc práce na sobě budete mít. Není to lehké, ale posunout se k něčemu lepšímu rozhodně stojí za to.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.