Společnost nás zavaluje jedním typem diety za druhým. Carnivore dieta, dieta podle krevních skupin, dieta podle výživové poradny Natur House, podle Břicháče Toma a dalších, ketodieta, veganská dieta, krabičková dieta, proteinová dieta… výčet by byl snad nekonečný. A výsledky? Pokud čtete tento článek, asi zatím nic moc, že?

Zkuste to ještě jednou

Pokud jste už v oblasti diet vyvinuli tolik snahy, ještě jeden pokus vás nezlomí! A třeba to bude právě to, co konečně zabere. Mělo by. Reference jsou skvělé: tisíciletí úspěšného praktikování, ve kterém lidé stále pokračují!

Nabízíme starou moudrost v současném podání, způsob stravování podle principů ájurvédy.
Ájurvédu možná znáte, jde o tradiční indické lékařství staré zhruba 6.000 let, které úžasným způsobem využívá alternativní a komplementární medicínu. A jídelníček podle jejích principů slibuje úbytek až 5 kilogramů za měsíc!

Diety a stres z diet?

Pravdou je, že ve společnosti, která nabízí jednu nejlepší dietu za druhou, může být obtížné koncentrovat se na jednu jedinou a dodržovat ji potřebně dlouhou dobu. Navíc se stále mění názory na to, co je skutečně prospěšné a účinné pro zdravé hubnutí. To samo o sobě vyvolává stres a stres je jednou z nejvýznamnějších příčin nárůstu hmotnosti, takže poslední věc, kterou potřebujete, je stres z diety!

Potraviny podle typu osobnosti

Další pravdou ale také je, že každý z nás potřebuje něco jiného, funguje na nás něco jiného a každý jsme jinak odolní vůči různým omezením. Podle ájurvédy se rodíme s určitou konstitucí, a ke složení správného, přesně pro nás vhodného jídelníčku, je potřeba zjistit, jaká konstituce to je.
Ájurvéda rozlišuje tři základní konstituční typy, tři základní prvky vládnoucí v těle, a doporučuje konzumaci takových potravin, aby se podpořila rovnováha všech prvků. Stravovací plán potom určuje, kdy, jak a co byste měli jíst na základě vaší konstituce a převládajícího prvku ve vašem typu těla.

VÁTA

Váta, neboli konstituce nestálá, znamená, že často tíhnete ke změnám, snadno se necháte vyvést z rovnováhy, jste aktivní, kreativní a spíše křehcí. Bude vám prospívat pravidelný stravovací režim, dostatek kvalitních tepelně upravených jídel, teplé dezerty a teplé tekutiny. Vhodné je též větší množství kvalitního masa a mléčných výrobků.
Menší část stravy by mělo tvořit čerstvé ovoce a zelenina.
Lidé typu Váta potřebují uzemnit. To se daří díky jídlům s převahou sladké a kyselé chuti, spíše hutným a určitě teplým.

PITTA

Konstituce s převahou prvku oheň je obvyklá u lidí inteligentních, ambiciózních, kteří mají už od narození dobře stavěnou a funkční postavu. Jejich základní metabolismus funguje na jedničku, přesto jsou při narušení rovnováhy náchylní k žaludečním problémům, a to včetně přejídání se.
Pitta typům prospívá spíše střídmá, ale pravidelná strava, která je bohatá na ovoce, zeleninu, obiloviny a luštěniny. Ideální jídelníček je poskládaný z vegetariánských pokrmů. Maso není příliš vhodné, stejně tak jako pálivá a teplá jídla.
Lidé typu Pitta potřebují zklidnit svou dynamičnost a k tomu se hodí jídla s převahou sladké, hořké či svíravé chuti, která jsou těžší a chladivá. Patří sem například brokolice, okurky, listová zelenina, luštěniny a různá semínka či bio mléčné výrobky.

KAPHA

Kapha vyjadřuje konstituci zemitou a lidé tohoto typu jsou obvykle tolerantní, klidní a snadno odpouštějí. Často je poznáte podle pomalejších pohybů i mluvy. Jejich zdraví bývá dobré, ale snadno přibývají na váze.
Jedinci typu Kapha by měli svůj jídelníček založit na lehčích, suchých a teplých jídlech. Vhodná je pravidelná konzumace dostatečného množství zeleniny a zázvoru pro podporu trávení. Maso by se v jídelníčku mělo objevovat pouze zřídka, mléčné výrobky, sladkosti či smažená jídla jsou vyloženě nežádoucí.
Pro dodání dynamiky se trochu pohodlným typům Kapha doporučují jídla pikantní, hořké a svíravé chuti, která jsou teplá a lehká. Ideální je sójové či mandlové mléko, různé klíčky a semínka, listová zelenina, luštěniny a fíky nebo meruňky.

Proč to funguje?

Vtip je v tom, že pokud uvedete své tělo do rovnováhy a minimalizujete působení prvku, který ve vašem těle převládá a ovlivňuje všechny jeho funkce včetně metabolismu, k optimalizaci tělesné hmotnosti dochází jaksi samo.

Ale důvodem přirozeného hubnutí může být i fakt, že ájurvédská strava zdůrazňuje konzumaci celozrnných, minimálně zpracovávaných potravin a potravin bohatých na živiny. Tato dieta také podporuje vědomé stravování, které je zásadně důležité pro náš zdravý vztah k jídlu.

Tipy pro každý den

  1. Každé ráno vypijte velkou sklenici teplé vody s citronem. To posílí celý zažívací systém a jde o skvělý start do nového dne.
  2. Sklenici vody s citronem následujte ranním cvičením pro zdravé hubnutí. Ideální je 30 až 45 minut tělesné aktivity, která vyhovuje vaší povaze, náladě i zdravotnímu stavu.
  3. Ráno si také najděte 5 až 10 minut na zklidnění a relaxaci. Praktiky posilující mysl i tělo, jako je jóga či meditace, vyvolávají v těle relaxační reakci. Ta pomáhá zmírnit stres, jednu z hlavních příčin přibývání na váze.
  4. Jezte tři jídla denně. Jídlo je rychle se spalující palivo, a když vaše tělo dostává stálý přísun paliva, zapomíná, jak spalovat tuky. Snídejte středně velké jídlo mezi 7:30 a 9:00 hodinou. Poobědvejte své největší jídlo, a to mezi 11:00 a 14:00 hodinou. Večeře, která bude vaším nejmenším jídlem, by měla proběhnout od 17:30 hodin nejpozději do 20:00 hodin.
  5. Kombinujte všech šest chutí, které ájurvéda rozeznává: sladkou, kyselou, slanou, štiplavou, hořkou a svíravou. Sladké, kyselé a slané chutě jsou anabolické (neboli budující) a pro vyvážení potřebují štiplavou, hořkou a svíravou chuť, které jsou naopak katabolické.
  6. Po každém jídle je potřeba alespoň minimum pohybu. Jít na krátkou procházku po každém jídle stimuluje trávení. Podstatné je absolvovat procházku po obědě, nejlépe 10 až 20 minut chůze mírným tempem.
  7. Dodržujte dostatek kvalitního spánku a využívejte přirozených cirkadiánních rytmů, protože to má zásadní účinky na vyváženou produkci hormonů. Dvě hodiny před spaním začněte omezovat čas strávený na obrazovkách televizí, počítačů a telefonů.
    Jděte spát před 22:00 hodinou, tak si během noci odpočinete nejlépe. Obecně ale tělo potřebuje 7 až 9 hodin spánku kdykoli během noci, aby bylo schopné regenerace pro další den a aby se udržela zdravá hladina kortizolu (hormon vylučovaný během reakce na stres, který způsobuje přibývání na váze).

Těchto několik kroků může mít zásadní dopad nejen na vaši hmotnost, ale na celý váš život. Nic se však nesmí přehánět. Rozhodněte se, zda je navržený plán něco, co chcete a dokážete ihned zařadit do svého denního rozvrhu, nebo zda bude v tuto chvíli lepší do vaší denní rutiny zahrnout jen několik návodů.
Je v pořádku začít malými krůčky. Pomalu, ale jistě, vás nakonec moudrost ájurvédy dovede ke zdravému hubnutí bez stresu!

Autorka se tématu dlouhodobě věnuje a vychází ze svých zkušeností.