Nervus vagus, česky nazývaný bloudivý nerv, se v nemalé míře podílí na psychické kondici a duševním zdraví celkově. Pro veselejší náladu, zbavení se stresu, úzkostí, pochmurných nálad, ale i migrén, které bohužel trápí velkou většinu z nás, doporučujeme, abyste se na něj zaměřili.
Pokud patříte i vy k lidem, kteří pociťují nemilosrdnost dnešní doby, k níž spadá shon, drahé potraviny, energie a ostatní, udělejte si malou chvíli na přečtení tohoto článku, protože každý z nás si zaslouží zdravou mysl, uvolněné tělo a skvělou náladu zalitou úsměvem.
Něco málo o zmíněném nervu
Pro ty, kteří ještě nemají představu o zmíněném nervu, tak se jedná o nejdelší nerv v těle, který propojuje mozek se všemi orgány. V pozadí samozřejmě nejsou ani střeva, žaludek, plíce a srdce. A jak jistě víte, stres v nemalé míře ovlivňuje střeva, což se negativně promítne nejen na imunitním systému člověka. Zpět ale k bloudivému nervu, který je také klíčovou součástí parasympatického systému zodpovědného za odpočinek, trávení, ale také dech, tep a samozřejmě i v nemalé míře psychickou pohodu člověka.
Nervus miluje, když mluvíte
Všimli jste si, že ve dnech, kdy jste veselí, zpíváte si, povídáte si či meditujete, je vám prostě a jednoduše veselo? Přesně v těchto situacích stimulujete nervus vagus, který je propojený s hlasivkami. Platí to i při meditaci, při které běžně vyslovujete slabiku óm. Takové lahodivé systematické mumlání nám pomáhá cítit se dobře. Velmi podobně tedy funguje i mluva, smích a zpěv. Zpívejte si ve sprše, při úklidu, berte život s lehkostí. Nejlepší stimulací a lékem proti úzkosti bude smát se a bavit se s těmi, které máte nejraději.
Otužování má mnohé do sebe
Otužování je již delší čas v kurzu. Nejde tedy jen o něco moderního, co po čase ztratí na své popularitě. Otužování hraje významnou roli v podpoře imunitního systému a celkově prospívá zdraví, i tomu psychickému. V situaci, kdy se vystavíte chladu, zapojíte také nervový systém v těle. Ten sice způsobí organismu stresovou situaci, ale následně se aktivuje parasympatikus a výše zmíněný nerv zajistí to příjemné a očekávané uvolnění. Na otužování jděte pozvolna a dejte mu čas, především ale tento způsob relaxace nevzdávejte – brzy si na něj zvyknete. Nejlepší je začít večer. Osprchujte se teplou vodou a na posledních třicet sekund na sebe pusťte vlažnou. Každý den teplotu snižujte.
Správné bakterie ve střevech
Zdravá střeva jsou základem pro pevnou imunitu. Toho docílíte tak, že budete jíst zdravě. Dopřejete si dostatek ovoce, zeleniny, kvalitních bílkovin a tak dále. Pokud trpíte častými průjmy či plynatostí, kupte si probiotika, která podporují růst přátelských bakterií ve střevech – a právě zdraví střev je také důležité pro správnou funkci bloudivého nervu. Nezapomínejte ani na kysané výrobky.
Je opravdu nezbytné najít si čas pro sebe, relaxovat a odpočívat. Choďte do lesa, otužujte se a netrapte se nad tím, co se stalo. Raději se zabývejte tím, co je nyní a co bude.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.