Při výběru partnera se obvykle řídíme především srdcem. V době největší zamilovanosti proto tolerujeme i ty špatné vlastnosti, které u drahé polovičky čas od času prosáknou na povrch. Zlozvyky má pochopitelně každý z nás, a tudíž se žádný vztah neobejde ani bez pořádné dávky vzájemné tolerance. Přesto však existují určité varovné signály, u kterých bychom měli kromě citů zapojit i rozum. Někteří partneři, pro které bychom se rozdali a kterým nabízíme své srdce na dlani, za to totiž zkrátka nestojí.

Patologicky závislý

Vztah s patologicky závislým mužem prakticky nikdy nemůže dobře dopadnout. Obzvláště tehdy, pokud si svůj problém odmítá připustit nebo jej naopak nechce řešit. Mezi nebezpečné závislosti, které dokážou zničit vztah, patří především tvrdé drogy a hazardní hráčství. Ale příliš štěstí nečekejte ani s alkoholikem, přestože se nadměrná konzumace alkoholu ve společnosti často do značné míry toleruje.

Chronicky nevěrný

Cítíte náklonnost k charismatickému muži, o kterém je všeobecně známé, že miluje ženské sukně a žádnou nenechá na pokoji? Pochopitelně je šance, že se nakonec přece jen usadí a na tyto manýry zapomene. Ale spíše se připravte na to, že si ani s věrností ve vztahu nebude dělat příliš těžkou hlavu. Je jen na vás, zda jste ochotní tento fakt tolerovat a zálety se negativně nepodepíší na vaší zdravé sebeúctě a sebevědomí.

Manipulátor

Manipulátoři jsou tak trochu oříškem, o to více jsou však nebezpeční. V začátcích vztahu je totiž velice obtížné až nemožné zdatného manipulátora odhalit. Nezřídka vyzařuje obrovské charisma, je nesmírně pozorný, sklízí obdiv svého okolí a dokáže si vás šikovně obtočit kolem prstu. Stejně usilovně a rafinovaně vás ale bude později ovládat a tvarovat k obrazu svému. A to do takové míry, že se z vás možná stane jeho loutka.

Nesamostatný maminčin mazánek

Natrefit na tento typ muže není příliš složité. Mužů, kteří zapomněli dospět a stále využívají pohodlí „mama hotelu“, je totiž opravdu hodně. Žít s nimi rozhodně nebývá vůbec jednoduché. Ještě těžší je pak vytvořit z přerostlého dítěte dospělou a samostatnou bytost. Pečlivě proto zvažte, zda se na tento nelehký úkol skutečně cítíte a zda dokážete žít svůj život ve stínu maminky svého partnera.

Agresor

Jakmile zjistíte, že má váš potenciální partner sklon k fyzickému násilí, raději urychleně prchejte. Později by vám totiž možná scházel dostatek síly tento krok učinit. Zpozorněte už v případě první facky, rozhodně totiž není normální, aby muž svou ženu uhodil. A nezapomínejte, že kromě fyzické agrese existuje i ta psychická, která je velice nebezpečná, protože „není vidět“.

Chorobný žárlivec

Zakazuje vám nosit partner sukně? Nesnese, když si chcete vyjít s kamarádkou? Vyžádal si heslo k vašemu telefonu a pravidelně kontrolu jeho obsah? To všechno představuje varovné signály, které upozorňují na to, že je něco špatně. Vztah by měl být založen i na důvěře, která v tomto případě očividně chybí. Život s chorobným žárlivcem, který vás chce mít pouze pro sebe, není procházka růžovou zahradou a musíte důkladně zvážit, zda vám to za to opravdu stojí.

Při tvorbě článku autorka využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.