Máte pocit, že život je jakási sinusoida? Nahoru dolů – a tak pořád dokola? Zřejmě na tom něco skutečně bude. Není snad na světě člověka, který by prožíval kontinuálně jen to dobré nebo jen to špatné. Tyto okamžiky se pravidelně střídají a v jistých momentech je jedněch více nebo méně. Pokud se tedy momentálně zmítáte ve smutku z jakékoliv ztráty, určitě v tom nejste sami. Pojďme si však vysvětlit, jak jít co nejdříve dál – pro další skvělé chvíle, které vás nabijí novou energií.

Jakákoliv ztráta je bolestná. Čeho se týká nejčastěji?

Ať už jste ve svém životě ztratili cokoliv nebo kohokoliv, vždy se tato situace pojí se smutkem, bolestí, pocitem beznaděje, zoufalstvím či úzkostí. Ztratíte zkrátka pevnou půdu pod nohama a nevíte kudy kam. Každý si ovšem svou ztrátu odžije jinak. Obecná pravidla ani poučky v tomto ohledu nefungují. Je to zcela osobní záležitost. Momenty, které se ztrátou souvisí, se ale často v životech lidí opakují nebo jsou identické. Jedná se zpravidla o:

  • ztrátu finanční stability
  • ztrátu zaměstnání
  • ztrátu zdraví
  • úmrtí blízkého člověka
  • úmrtí domácího mazlíčka
  • vážné onemocnění blízkého člověka
  • ztrátu přátelství
  • rozvod či rozchod
  • odchod do penze
  • ztrátu bezpečí po traumatické události

Jak vidíte, událostí, které souvisí se ztrátou a následným truchlením, je nespočet. A výše uvedené nejsou zdaleka jediné. Podstatné ovšem je, naučit se pracovat se svými vnitřními pocity, neudusit je v sobě, odžít si je, a pak jít dál. Řekněme si, jak to udělat.

Svůj smutek si musí každý „odžít“

Je vcelku bezpředmětné, jestli jste se rozhádali se svým kamarádem a po letech se vaše cesty rozešly nebo zda jste se museli rozloučit se svým psem, kterého jste měli od dětství. Pokaždé je to rána, jež se musí postupně zacelit. Nechtějte od sebe tedy zázraky. Nic nejde hned. A hlavně, nepotlačujte svůj smutek. Poplakejte si, pakliže to tak ucítíte, nebo si jděte zasportovat, vypište se do deníku a dejte si vanu – dělejte zkrátka všechno, co vám dělá dobře na duši. Truchlení se dostaví vždy, když o něco nebo někoho přijdete. Proto jej musíte nechat plynout, přesně tak, jak váš organismus potřebuje. A v případě, že už to sami nezvládnete, neostýchejte se požádat o pomoc a vyslyšení přátele, rodinu nebo dokonce psychologa. Mějte však na paměti, že smutnění jednou budete muset udělat přítrž – on to ale ostatně čas vyřeší za vás, neboť omyje ty nejbolestivější rány, aby byly snesitelnější.

Jakoukoliv ztrátu v životě člověka pokaždé provází tzv. 5 fází smutku, tj. popírání, hněv, vyjednávání, deprese a konečné přijetí.

Jít dál a nechat smutek za sebou

Abyste se posunuli vpřed a neutápěli se ve své ztrátě a smutku až příliš dlouho, je zapotřebí udělat několik zásadních rozhodnutí:

  1. Přijměte svůj smutek a mějte na paměti, že tu nebude navždy.
  2. Nevzdávejte se a bojujte. I když si myslíte, že to nezvládnete, vždy v sobě najdete dostatek sil, jít dál. Člověk je velmi silná bytost.
  3. Buďte k sobě shovívaví. Přílišná tvrdost ničemu nepomůže. Naopak se hýčkejte, pečujte nejen o svou duši, ale i o tělo. To vás povzbudí!
  4. Obklopte se lidmi, kterým důvěřujete. Mít kolem sebe rodinu a opravdové přátele je nesmírně nabíjející záležitost. Pomůže vám to k tomu, rychleji se vypořádat se situací.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Zdroje: inspirace na Coping with Grief and Loss – HelpGuide.org + Coping With Grief: 7 Things to Remember When Dealing with Loss | Memorial Sloan Kettering Cancer Center (mskcc.org)