Čas věnovaný dítěti musí být kvalitní, proto v první řadě nepodléhejte stresu, že svému dítěti věnujete času málo. Dětští psychologové a terapeuti říkají, že je lepší věnovat dítěti minutu v době, kdy ji potřebuje a kdy o ni stojí, než deset minut tehdy, když zájem nemá.

Není máma jako máma

Jestliže chodíte do práce, je jasné, že na své děti máte času méně. Hodně žen pak podlehne tlaku a svou nepřítomnost doma se snaží kompenzovat. Plánují množství výletů a akcí, návštěvy kin i zábavních parků a návštěvy u jiných dětí.

Matky na plný úvazek si naopak představujeme ušmudlané, unavené, vždy ale s připravenou svačinkou pro děti. Celé dny vysedávají s podobnými maminkami na okraji pískoviště. Je ale těžké říct, že tak je to správně a že to tak vypadá vždy, když jsou mámy s dětmi doma.

Takto jsou definovány stereotypy. Každopádně, ať tak nebo tak, ženy z obou skupin podléhají úzkostem, zda svým dětem dávají tolik, kolik by měly a kolik se od nich očekává. Co ale potřebuje dítě ze všeho nejvíc je máma spokojená. A je úplně jedno, zda je v práci nebo doma.

Kolik času tedy dítěti věnovat?

Nejlepší rada maminkám zní: Řiďte se svým pocitem, potřebami dětí, ale i potřebami svými. Psychologové tvrdí, že nejdůležitější je období od narození do 3 let dítěte. (Pravděpodobně proto máme mateřskou dovolenou nastavenou v průměru na 3 roky.) Během této doby si totiž dítě vytváří první stabilní citové vazby a rodina je pro něj nejdůležitější.

Od třetích narozenin vše začne být trochu jiné. Dítě se začne osamostatňovat a zásadně důležitý je čas, který spolu sdílíte, aby vám mohlo povyprávět své zážitky. To je v této době jeho nejdůležitější potřeba. Pro vás je zase podstatné si toto období opravdu pořádně užít, protože záhy přijde čas, kdy vám potomek na většinu otázek jenom odsekne či řekne, že „se nic nestalo“.

Asi každá máma bude nostalgicky vzpomínat na dobu, kterou strávila se svým předškoláčkem.

Být nablízku

Požadavky dítěte, bohužel, matky velmi často z nejrůznějších důvodů odsouvají, a pak jsou celé šťastné, jak si dítě poradilo samo. Ano, samostatnost je důležitá, ale mělo by to probíhat tak, že nejprve dítě povedete k tomu, aby si zkusilo poradit samo, a teprve potom se obrátilo pro pomoc na vás. Jenže vy tam musíte být, abyste mu pomohly nebo jej za jeho výkon pochválily.

V dnešní době se na čas strávený s dětmi klade velký důraz, a tak mnoho maminek o své dítko pečuje až příliš. Ale ono nejde o kvantitu a příliš péče také není pro vývoj dítěte dobré. Zvykne si totiž se vším chodit nejprve za vámi. A vy mu vždy umetete cestičku. Jenže, jak to bude vypadat v budoucnu? Děti si pro rady budou chodit ještě jako dospělí, a když něco nedopadne podle jejich představ, bude to pravděpodobně vaše vina.

Nuda je nutná

Výsledkem toho, že se často pod vlivem společnosti angažujeme přespříliš, bývá skutečnost, že se dítě neumí zabavit samo (a hlavně to ani nezkouší). Neustálým vymýšlením programu tak v dobré víře bráníme dítěti být samo sebou a samo se sebou. Aby se dítko naučilo využívat svůj čas, je velmi důležité pro jeho další život.

Výchova dětí je zkrátka obtížná věc. Navíc se výchovné postupy v průběhu času mění. Často dokonce narážíte na výchovná doporučení, která si v zásadě odporují. I proto je nejlepší, abyste se vždy v první řadě řídili svou intuicí. Můžete si popovídat s kamarádkou, která už zkušenosti s výchovou dětí má, nebo vyhledat odborníka. Není se za co stydět, každé dítko je trochu jiné a potřebuje trochu něco jiného a psycholog vám může poradit, co je právě pro vaše dítě to nejlepší.

Každá rada je dobrá, protože kvalitní okamžiky, které dětem věnujete, je to nejcennější, co jim můžete v životě dát.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.