Není pravda, že stárnutí se bojí pouze ženy. Bojí se i muži. Jen každé pohlaví svůj strach prožívá a „maskuje“ jinak. Přitom není nutné jen smutně hledět na roky před sebou, a to ať už je vám let, kolik chce. Co kdybyste se zkusili podívat na proces stárnutí s radostí a očekáváním? Koncept vědomého stárnutí nás učí přijímat sami sebe, jak stárneme, žít s pocitem účelu a nechat odejít to, co odejít v této fázi života má.

Věk je prý jenom číslo. Ale každá další svíčka na narozeninovém dortu se počítá. Co tedy dělat, abyste mohli stárnout s pokorou, ale hlavně s grácií?

Když krása odchází

Jak už jsme zmínili, u žen jde o proces bolestnější. Muži zrají jako víno a sexy šediny či brýle jim na přitažlivosti jen přidávají. U žen to bohužel většinou neplatí. Motivace udržet si mládí bývají různé. Některé ženy si chtějí uchovat důstojnost a sebevědomí, jiné zase manželské štěstí. Některé ženy 50+ si od mladšího vzhledu slibují, že jim zajistí stabilní místo v práci či na společenském žebříčku.

Je to dáno také tím, že s věkem ženy ztrácejí své „zbraně“. Většina z nich sázela na svou krásu, ale tu příroda nemilosrdně boří. Ty opravdové krasavice umí stárnout o to méně. S postupujícími léty se krása víc a víc přesouvá dovnitř, do duše.

Návrat k sobě

Stáří přináší další výzvu, další křest ohněm. Najednou si musíte hledat své místo ve světě. Sebevědomí je potřeba vystavět na jiných, hlubších základech. Své moudrosti, nadhledu, rodinných a přátelských vztazích, ale i pokoře.

Ano, právě dnes jste nejstarší, co jste kdy byli. Ale zároveň jste nejmladší, co kdy budete.

Proto přicházející roky využijte jako pobídky osudu, který vám po letech péče o rodinu dává konečně také místo pro vás samotné. A toto pravidlo platí pro ženy stejně tak, jako pro muže.

Jak přenastavit duši

Dá to jistě práci, nicméně změna nastavení duše je tou jedinou možností, která zbývá, jak se smířit s další etapou života. A ta k vám vůbec nemusí být nepřátelská. Krása sice pomalu mizí, ale lze ji ještě dlouho udržet tím, že o sebe budete pečovat. Starat se o sebe a nevzdat to. Drahé elixíry sice nejsou  samospásné, ale určitou službu udělají. Každopádně vy se můžete věnovat tomu, co vás baví, přestat se konečně hnát za kariérou a perfektně zorganizovanou domácností, kde jsou všichni jako v bavlnce.

Největším darem je pocit smyslu, naplnění. Milujte svůj život i v této etapě, protože to za to stojí. Zavolejte starým přátelům, udělejte si nové, nejlépe napříč věkovými skupinami, choďte na jógu, pořiďte si domácího mazlíčka, prostě cokoliv. Ale tajemství tkví v tom, že se budete těšit, co život ještě přinese.

Když se novináři ptali jedné z nejstarších žen na světě, co je tajemstvím její dlouhověkosti, řekla: „Já se pořád těším. Ráno, až vstanu, na snídani, potom na procházku a pak na oběd. Na odpolední kávu, na večerní film v televizi. Na pravidelný telefonát s kamarádkou“.

Těšení se na něco, i na drobné radosti, prostě nabíjí a přináší nové a nové štěstí. Těšte se proto na každý den. Budete nejen spokojenější, ale také silnější a zdravější.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.