Prakticky každý vztah sklouzne po čase do stereotypu. Dříve či později pomine prvotní zamilovanost a motýli poletující v břiše přestanou zběsile mávat svými křídly. Partnerský život se zkrátka promění v určitou rutinu, kdy dopředu víme, co od sebe navzájem očekávat. Tento proces je sice zcela přirozený, ale nuda a stereotyp v podobě každodenních starostí a povinností mohou být pro jednoho nebo pro oba partnery ubíjející.

Nezřídka může dojít dokonce až k rozpadu vztahu. Nic ale není ztraceno. Udělejte první odvážný krůček ke změně a je docela dobře možné, že partnerský vztah se nejenom příjemně oživí, ale bude ještě lepší a šťastnější než kdy dřív.

Nezapomínejte o vztah pečovat

Pokud doma máte novou květinku, obvykle se o ní od začátku pečlivě staráte. Zaléváte ji, opatrně odstraňuje špatné lístky, pravidelně ji přihnojujete. Pokud však v této činnosti postupně polevíte, květinka vám to dá záhy najevo. Už nezáří svou původní krásou, možná je dokonce povadlá a z okenního parapetu se kouká schlíple na okolní svět.

A podobně to platí i ve vztahu. V době intenzivního jiskření a největší zamilovanosti bychom se pro druhého rozdali, ale časem si zvykneme na stereotyp každodenního života a partnera po našem boku bereme jako samozřejmost. O vztah je ale třeba stále pečovat, v opačném případě by mohl dopadnout stejně jako ona smutná květinka za oknem.

Dejte proto čas od času své polovičce najevo, že o ni stále stojíte a že je důležitým bodem ve vašem životě. Naslouchejte, buďte oporou a nezapomínejte společně trávit volný čas.

Mluvte spolu

Za celou řadou nedorozumění a hádek stojí zdánlivá maličkost, kterou je nedostatek komunikace. Dvojice je schopná společně řešit běžné provozní záležitosti, povinnosti a organizaci dne, ale už neslyší a nevnímá, jak se ten druhý cítí nebo zda se něčím trápí.

Komunikace ve vztahu by měla být vždy otevřená a upřímná. Jakmile se objeví jakýkoliv problém, ten druhý by o tom měl vědět. Právě potlačení emocí způsobí postupně narůstající napětí, které stejně dříve či později přeteče. Ale nezapomínejte spolu mluvit nejenom o starostech, které vás zrovna tíží, neméně důležité je sdělovat si navzájem i radostné chvíle. Vždyť nikoliv náhodou se říká, že sdílené štěstí je tím vůbec nejkrásnějším.

Objevte kouzlo maličkostí

Někdy stačí vskutku málo, a přesto je výsledek takřka zázračný. Potěšte svého partnera každý den nějakou drobností či malým překvapením. Přidejte ke svačině papírek s milým vzkazem, ve kterém popřejete krásný den. Kupte občas jen tak bez důvodu oblíbenou laskominu. Nebo překvapte tím, že sami od sebe vykonáte domácí práci, kterou má obvykle na starosti ten druhý. Někdy dokonce stačí toho druhého jednoduše umět pohladit, obejmout ho a poděkovat mu za společné chvíle. Dejte najevo, že si svého partnera vážíte a pochvalte ho, pokud se mu něco obzvláště povedlo.

Pokud je právě stereotyp tím, co vás nejvíce trápí, jednoduše to změňte. To, jaký váš vztah bude, je jen a pouze ve vašich rukou a jste to právě vy dva, kdo určuje, jakou stezkou povedou vaše další společné kroky.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.