Věnujete se osobnímu rozvoji a stále se vám nedaří přitáhnout si do života toho správného partnera? Máte pocit, že stále potkáváte nevhodné protějšky a ve vztazích se nenacházíte? Za vše může vaše nevědomí. Pojďte se s námi podívat, odkud se bere předobraz lásky v nás a jak s ním lze pracovat.

Předobraz lásky

Nejprve si řekněme, co je to láska. Každý totiž považujeme za lásku něco jiného. Je to naše vnitřní nastavení, které si v sobě neseme z dětství. Po narození očekáváme, že nám rodiče dají lásku, a tak vše, co od nich dostáváme, považujeme za projev tohoto citu.

Je-li dítě nechtěné, je přesvědčeno, že právě takhle vypadá láska. V dospělosti si bude takový člověk přitahovat partnery, kteří ho budou neustále odmítat. Je-li dítě vystaveno v dětství násilí, bude si v dospělosti podvědomě hledat násilné partnery, ačkoli vědomě bude trpět a nebude chápat, proč se mu to děje. Pokud má dítě rodiče, kteří nejsou schopni projevit city a lásku dávají najevo kupováním drahých dárků, bude takové dítě v dospělosti přesvědčeno, že právě tohle je projevem lásky. Takový člověk si bude podvědomě hledat majetné a štědré partnery a sám nedokáže dát city najevo jinak než koupí drahého dárku.

Prostřednictvím vzorců, které jsme v dětství převzali od rodičů, si v dospělosti sami utváříme svůj partnerský život. Ve většině případů si ani neuvědomíme, že žijeme v něčem, co se nám samotným nelíbí nebo v čem se vlastně necítíme dobře. Mnozí z nás odejdou od rodičů s myšlenkou, že právě takhle žít nechtějí, ale pokud na sobě vědomě nepracují, najdou si partnera, se kterým utvoří právě takový vztah.

Ženy podle obrazu svého otce, muži podle obrazu matky

Konkrétní vzorce se však mohou projevit i v jiné podobě. Pokud je jeden z rodičů například alkoholik a sami se tomu budeme chtít ve vztahu vyhnout, budeme hledat partnera bez tohoto návyku. Už si ale nemusíme uvědomit, že alkoholismus je forma sebepoškozování, a tak pokud si přitáhneme kuřáka, energie ve vztahu budou opět podobné jako ve vztahu našich rodičů.

Někdy trvá déle, než to vše prohlédneme. Právě proto je potřeba vědomý přístup od začátku. A to především k sobě.

Kritéria při výběru partnera

Dalším kritériem, podle kterého si přitahujeme partnera, je náš postoj k sobě sama. Druhý je totiž schopen dát nám pouze to, co jsme schopni dát sami sobě. Zjednodušeně řečeno, pokud se sami nemáme rádi, nedá nám lásku ani partner. Tu musíme najít prvně v sobě.

A obdobně to funguje i s dalšími emocemi. Pokud o sobě máme například nízké mínění a nevěříme si, přitáhneme si partnera, který si o nás bude myslet totéž. Jestliže jsme sami sobě nevěrní, například nenásledujeme svou vlastní intuici a uzpůsobujeme život druhým, přitáhneme si do života partnera, který k nám bude přistupovat stejně. Ať už po citové nebo fyzické stránce.

Skutečná role partnera v našem životě

Partner je především naším zrcadlem. Není tu proto, aby nám dával lásku, protože tu si musíme prvně dát sami. Není tu proto, aby nám byl oporou, protože nám nebude oporou o nic víc, než jsme schopni být sami sobě. Ani nebude řešit naše problémy víc, než jsme schopni poradit si s nimi sami. Je tu proto, aby tu byl. Teprve pak přichází na řadu vše ostatní.

Je tu proto, aby nám nastavoval zrcadlo. Vše, co nám na druhém vadí, najdeme zpravidla u sebe a ve chvíli, kdy si to v sobě vyřešíme, přestane nám to vadit na partnerovi a konflikt, který nikdy neexistoval, zmizí.

Naše nevědomí je přímo přeborníkem v nacházení konfliktů a problémů ve vztazích tam, kde žádné nejsou. Ve chvíli, kdy se prvně díváme do sebe, a pak až zaujmeme postoj vůči partnerovi, eliminujeme předem prakticky všechna nedorozumění, hádky a vybájené křivdy. Teprve až se naučíme podívat se sami do sebe a být k sobě upřímní, zjistíme, že to my sami si křivdíme a ubližujeme.

Sami si v podvědomí neseme své vlastní konflikty a věčné bitvy, které nám partner pouze ochotně zrcadlí. Naučme se proto žít s láskou vůči sobě a přitáhneme si do života partnera, který nám bude projevovat lásku, která není ovlivněna žádnými bloky ani komplexy z dětství.

Článek vychází z mých vlastních poznatků a zkušeností.