Alespoň jednou, dvakrát, třikrát, možná i vícekrát, se mnoho z nás ocitne takzvaně nad propastí, kdy si nejsme jisti tím, proč máme na přátelství takovou smůlu. Ať už se ocitáme na obou stranách barikády a jsme buď ublížení nebo provinilí. Co je horší? Vše má svůj původ a nelze říci, co přesně je horší. Každopádně pokud jste tím, komu bylo ublíženo, kdo strádá nad chováním svého kamaráda či kamarádky, otázkou zůstává, zda chcete odpouštět a kamarádství zachraňovat? Má to smysl, když to došlo až sem? Někdy vzniknou potíže z banality, na které se nabalují další.

Hloupost nebo závažná chyba?

Jestli budete schopni odpustit a zapomenout, záleží na tom, jak závažná daná situace je. Pokud jde pouze o malé nedorozumění, na které zapomenete, nebo pokud se na malé nedorozumění nabalilo mnoho dalšího či jde o těžkou situaci, a to jen těžko řešitelnou.

Když vás člověk zklame a vy to nečekáte, navíc mu roky důvěřujete, zamyslete se nad tím, zda někdo takový má vůbec ve vašem životě místo. Možná ani nemusí jít o závažnou věc, ale najednou vás dotyčný obviní z něčeho, co jste odřekli či neudělali. Berete tuto informaci jako bodnutí do zad. Ještě k tomu, pokud jste ustoupili od domluveného s tím, že nechcete dotyčného zatěžovat. Někdy se jedná o dobrosrdečné věci, které zacházejí do obrovského zklamání.

Raději mlčet nebo říci, co si myslím?

Pokud chcete s dotyčným o vzniklé situaci mluvit, někdy bude lepší, když křivdu či zklamání necháte mírně vyzrát. Taky je třeba promyslet, zda ještě budete mít o čem řečnit. Jestli vás například blízká přítelkyně opakovaně zrazuje v jedné věci, už zřejmě není třeba ztrácet čas. V horším případě se začne kamarád či kamarádka chovat, jako kdyby se nikdy nic nestalo a vy jste zmatení. Chce totiž tuto situaci přejít alespoň bez suchého promiň.

Klidně odpouštějte, ale nezapomínejte

Je normální, že byste na některé situace ve svém životě nejraději zapomněli, ale bohužel neexistuje nic, jako zmizík paměti. To přece nevadí. Naopak, nezapomenout vám může pomoci. Mozek tyto informace a bolesti uchová hluboko v paměti, a jakmile bude hrozit stejná situace, mozek vám vše připomene a vyšle alarmující zprávu, abyste si dávali pozor. Důležité také bude, abyste odpustili. Ovšem ne viníkovi, ale sobě. Najděte v sobě způsob, jak odpustit a neustále se k myšlence nevracet. Proč je to vlastně tolik důležité? Nabízí se nám hned několik odpovědí – fyzické i duševní zdraví nebude strádat, naučíte se umět vypořádat se s dalšími životními situacemi, které nejsou jednoduché a mnoho dalšího.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.