Psychologie a pohyb. Pohyb jako uvolnění těla a pocitů. Uvolnění sama sebe a umění sama sebe cítit. A umění nemít vše úplně pod kontrolou. To všechno je pohybový jazyk gaga.

Slavný izraelský choreograf rozvinul tuto zvláštní taneční techniku, která vlastně technikou není, protože nemá žádná přesná pravidla. Jde o pohyb, kterým sami sebe cítíte a vyjadřujete, ovšem pod dohledem lektora či lektorky a jejich instrukcí.

Gaga je postavený na pojmech, které známe z psychologie a psychoterapie. Zejména pak na výslovnosti emocí. Potřebujete-li se zbavit emoční tíhy, potřebujete-li ji ventilovat, vydolovat ji z hloubi sebe sama, ze svalů, ze srdce, a přitom všechny emoce nechat tryskat bezúčelně, zkrátka se vyřádit a zároveň neztratit svou integritu, přijměte taneční lekce gaga.

Tělo a duše

Propojení těla a duše je věc známá a psychologie s touto znalostí pracuje už mnohá desetiletí. Emoce se odrážejí na tělesné úrovni a naopak. A gaga nabízí pohybovou terapii emocí.

Propojení tance s moderní psychologií a terapií se odehrálo na začátku minulého století. Zájem o psychiku souvisel s rozvojem moderního tance, který začal osvobozovat tělo, mysl a vnitřní impulzy obecně, jako protiklad k přesně danému a sešněrovanému řádu, který vládne například baletu.

Terapeutický tanec, který propojuje duši a tělo, umožňuje vyjádřit emoce, pracuje s tělesnou pamětí a dokáže i odblokovat traumata. Mimo jiné jsou prokázány jeho léčebné účinky při Parkinsonově nemoci. Tanec totiž propojuje několik funkcí mozku najednou – kinestetickou, racionální i emocionální. Tím se zvyšuje počet neuronových propojení a nových drah v mozku.

Jste to, jak chodíte

„Jestliže existuje pořad Jste to, co jíte, určitě by tu měl být i obdobný Jste to, jak chodíte,“ říká s úsměvem Nataša Novotná, jediná certifikovaná lektorka gaga v České republice.

Upřesňuje také, že v gaga jde o to, aby naše tělo četlo informace, které mu pohybem dáváme (což velmi dobře umí) a vracelo nám je v podobě pocitů i toho, jakým způsobem uvažujeme.

Celospolečenský průšvih je například to, jakou pozici zaujímáme nad telefonem. Jsme shrbení, ramena a krk máme schoulené dovnitř. Pokud si tuto pozici teď hned vyzkoušíte, ucítíte, jak se vám během pár chvil automaticky zhorší nálada. Ale zkuste se nadechnout do ramen. Zase stačí chvíle v této pozici, a hned ucítíte celkové zlepšení.

Samozřejmě jde o poměrně běžnou fyziologickou (a fyzioterapeutickou) záležitost, mozek dostává více kyslíku a začnou se vyplavovat potřebné hormony. Zkrátka vše souvisí se vším a gaga technika má potenciál upravit v těle určité zásadní mechanismy, které ovlivňují naše chování velice léčivým způsobem.

Psychologie, vůle a „brnkačka“

Zajímavé je, že v gaga se také hodně pracuje s vůlí. V naší současné společnosti je právě vůle to, co potřebujeme trénovat. Ale je to „brnkačka“.

Během náročnějších pohybů vám lektor pomáhá navozovat obrazy, které do nich vnášejí lehkost. Tím pádem se eliminuje vědomá volní snaha do něčeho se nutit. Zkuste například zvednout nohu do vzduchu a představovat si, že je jen lehoučkým ptačím pírkem. S jistotou ji zvednete výš než bez uvedené představy. A to se samozřejmě dá aplikovat nejenom na další cvičební prvky, ale také na nejrůznější životní situace.

Gaga je skvělá technika i tím, jak rezonuje s každodenním přístupem k životu a prolíná se s ním. Život a pohyb jsou přeci jen neoddělitelné. Lehkost, změna, otevřenost a zvědavost, to je to, oč tu běží. Způsob, kterým se pohybujeme a proč se pohybujeme, je těsně spjatý s tím, jak cítíme svou kůži, jak vnímáme jedinečný okamžik bytí v přítomnosti, jak nás ovlivňuje gravitace. A protože jde o to vnímat a cítit, necvičí se tam, kde jsou zrcadla, popřípadě jsou zrcadla zakryta.

Tanec v metaforách

Gaga je metaforický jazyk. Jazyk psychologie, jazyk duše. Pro lidi, kteří jsou na metafory a symboly citliví, je to skvělá cesta, naprosto srozumitelně vyjádřená.

Jak v reálu vypadá tancování v metaforách? V gaga se hodně pracuje s extrémy. Lektor vám dá například pokyn, abyste se pohybovala jako výstřední diva, která se předvádí a chce se ukázat světu. (Mimochodem, toto cvičení dokáže velmi rychle rozproudit pocity skleslosti!)

A ve chvíli, kdy se vám v tomto pohybu začne dařit a zalíbí se vám, dostanete pokyn opačný, tedy abyste se začala pohybovat jako chudinka, které celý svět leží na ramenou. Mění se forma pohybu, mění se také emoce. Ve výsledku je vaším úkolem najít pohyb někde mezi divou a chudinkou. To vše probíhá v naprostém uvolnění, mozek vypíná kontrolu a tělo následuje vnitřní impulzy. A vy si jen skvěle užíváte všechno, co cítíte.

Plynulost

Pohybovat se a nezastavit. Nepřemýšlet, jen vnímat pohyb. Být jako řeka, která stále plyne, adaptovat se na všechny změny a s radostí vše brát jako jeden veliký životní experiment.

Vyzkoušejte cvičení doma

Abych vysoce zážitkovou věc popisovala pouze slovy, to není asi to pravé. Proto je tu návod na první pohybový kontakt s gaga vyjadřováním se.

Zkuste stáhnout nebe

Stoupněte si lehce rozkročmo, jednu ruku spusťte dolů a druhou se snažte co nejvíce vytáhnout do výše. Nohy jsou na zemi pevně a přímo, žádné stoupání na špičky. Dýchejte a vnímejte jednotlivé části těla a to, jak jsou od sebe v prostoru vzdálené. Napočítejte do sedmi a vyměňte ruce.

Zemětřesení a pád

Stoupněte si se vzpřímenou páteří, ramena srovnaná, pánev lehce podsazená a představte si, že jste v ohnisku zemětřesení. Třesou se nohy ruce, hlava, prostě celé tělo… a najednou přijde pád na zem. Teď! Znít to může jednoduše, ale spadnout přirozeně, aniž by hlava začala přesně připravovat a koordinovat pád, to je jedna z nejpokročilejších tanečních lekcí.

Každopádně, ať už se na gaga podíváme z jakéhokoli úhlu, vždy ji shledáme jako osvěžující, zvědomující, přispívající dobré náladě, radosti a sebelásce.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.