Hustá síť rychlých nabíječek, výkonné baterie s dlouhým dojezdem a chytré plánovače tras dělají z elektromobilů nejen nástroj pro každodenní použití a na dojíždění do práce. Pohodlně a bez větších obtíží je dnes možné vyrazit bateriovým vozem i na dovolenou k moři. Ze svého pohodlí nic neobětujete, ba naopak.

Na výlet k moři stačí i průměrný elektromobil

Jak vypadá cesta na dovolenou do Čechy nejoblíbenější prázdninové destinace, do Chorvatska, se přesvědčil redaktor z webu Hybrid.cz Martin Hlaváček. Vyrazil tak s elektromobilem značky Tesla, který dle WLTP disponuje dojezdem 533 kilometrů. To je na dnešní poměry standardní hodnota, neboť na trhu už je dnes mnoho modelů s vyššími dojezdy. Například Audi Q8 e-tron, nový SUV elektromobil, dosahuje dojezdu 582 kilometrů, a navíc má až 300 kW výkonu.

Pan redaktor tak vyrazil z Prahy na asi 950 kilometrů dlouhou cestu do lokality Biograd na Moru. Vůz byl naložen tak, jak se na slušnou českou dovolenou patří –⁠ plný kufr zavazadel, tři členové posádky, klimatizace jdoucí na 22,5 stupně a zapojená lednice plná nasmažených řízků z domova. I přes výše zmíněné podmínky se jim povedlo trasu zdolat jen se třemi zastávkami.

Klíčovým prvkem elektromobilů je rekuperační brzdění a prediktivní tempomat

První zastávka byla v Rakousku, kde se vůz za 25 minut nabil na 85 % kapacity, další byla ve Slovinsku a poslední nakonec až v Chorvatsku, přičemž na všech nebylo potřeba strávit více jak 20 minut. Klíčem k takto úsporné jízdě byl údajně adaptivní tempomat. Tato chytrá vychytávka udržuje rychlost, kterou řidič zvolil a také dostatečný odstup od vozidel před vámi, čímž napomáhá nejen k vyšší bezpečnosti, ale i k úspoře paliva.

Ovšem nejmodernější vozy, mezi které například patří i zmíněný e-tron, disponují prediktivním adaptivním tempomatem. Ten navíc získává informace i z navigace a dokáže s předstihem upravovat rychlost tak, aby projetí zatáčkou nebylo příliš prudké nebo nebyl překročen rychlostní limit. Díky predikci trasy od tohoto tempomatu tak řidič nemusí tolik šlapat na brzdy, tempomat brzdí v dostatečném předstihu sám pomocí rekuperace, a tak ještě přispívá k dojezdu a nemaří energii.

Cestování s elektromobilem bude v příštích letech stále více příznivější

I delší cesty nejsou s průměrným současným elektromobilem žádný problém a „test“ pana Hlaváčka je toho přímým důkazem. Situace však bude stále příznivější. Nejenom technický pokrok, jež povede k rychlejšímu nabíjení a bateriím s delším dojezdem, ale také jednotlivé státy se snaží cestu elektromobilům více usnadnit. Evropská unie například nedávno schválila předpis, který členským státům stanovuje povinnost mít každých 60 km dostupnou nabíječku o výkonu alespoň 400 kW podél hlavních evropských tahů.

 

Zdroj: https://www.hybrid.cz/na-dovolenou-do-chorvatska-v-elektromobilu-tesla-na-tri-zastavky/#comments