Rostoucí inflace, nedostatek nových vozidel a nestabilní situace ve světě jsou hlavní důvody, proč dochází ke zdražování všech automobilů. Jen za poslední půlrok zdražily nová auta o desítky tisíc. I kvůli tomu se lidé dívají více po ojetých vozech, a ty podle toho také nabývají na ceně. Proč koupě ojetého, ale i zcela nového automobilu, může být skvělá investice do budoucna?

Situace na automobilovém trhu není dobrá a vyhlídky jsou nejisté

Podle automobilového sektoru společnosti EY se ceny nových vozů od roku 2018 zvedly o 23,9 procent s tím, že v lednu příštího roku by mohlo dojít k celkovému nárustu až o 25 procent. Ale jen tak to neskončí. Do hry totiž vstupují nejen vyšší výrobní náklady v podobě vysokých cen energií a inflace, ale také stále setrvávající čipová krize.

Nedostatek polovodičových součástek se samozřejmě velmi neblaze odrazil na automobilovém trhu. Zákazníci museli na nový vůz čekat i rok, přičemž situace ani dnes není o moc lepší. A právě nedostatek nových aut a jejich vyšší ceny logicky vedou do segmentu s ojetinami, kde je ovšem situace podobná. Cena ojetého automobilu se průměrně meziročně zvedla asi o 50 tisíc korun a růst ceny některých ojetin vede zákazníky k tomu, že je kupují jako investici.

Dobrou investicí dnes nemusí být jen nákup ojetiny

Nejen ojeté vozy, ale i pořízení si zbrusu nového, stojí za to. Automobilky totiž chtějí v příštích letech snížit výrobu a navýšit ceny

Prodávat co možná největší počet automobilů a vlastnit největší podíl na trhu byl ještě donedávna sen nejedné automobilky. Ovšem moderní pohled na věci se mění a ve Volkswagenu zjistili, že se více vyplatí vyrábět dražší auta o menším počtu. Z nabídky koncernu by tak do konce tohoto desetiletí mělo vypadnout kolem 60 procent modelových řad.

Nedostupné zboží

Jestliže se automobilovým výrobcům bude s touto obchodní filozofii dařit, může dojít k situaci, kdy si vůz nebude moct pořídit téměř každý, jak je tomu dnes. Do popředí mohou naopak vzejít carsharingové firmy, které svým zákazníkům nabízí dostupné půjčování aut, třeba i na pár minut. Dokážete si představit život bez vlastnictví osobního automobilu?

Pokud ne, tak dobrou volbou i investicí do budoucnosti může být právě koupě elektromobilu. Třeba nový Volkswagen ID.Buzz, malou, prostornou dodávku, která je čistě elektrická. Díky výkonnému 150 kW elektromotoru poslouží nejen jako pracant, ale i jako pohodlný společník na výlety s rodinou a přáteli.

Alternativou může být koupě ojetého elektromobilu, ale to se nemusí vyplatit. Předchozí majitel nemusel vědět, jak se o elektromobil správně starat, a tak na vás může čekat plno potenciálních problémů.

 

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.